CAMPOGALLO ZAMAGNI – OUTCROSSOVÝ BÝK ROKU 2016 | Inplem

CAMPOGALLO ZAMAGNI – OUTCROSSOVÝ BÝK ROKU 2016

Menu

Galerie

Zamagni – tak zní jméno prvního Itala, který se stal v pořadí 6. outcrossovým býkem roku. Holstein International ho tak zařadil po bok slavných býků, jako jsou Sudan, Massey, Irresistable, Canbee a Octoberfest.

Zamagni Gr Malva VG85 (2. laktace)

Holstein International tento titul udílí každoročně od roku 2011. Zamagni si tak zaslouží celosvětový respekt. Zcela naplnil standardy, které jsou pro udělení takového titulu klíčové. Kandidáti musí kromě špičkových plemenných hodnot naplnit základní podmínku, a tou je mít outcrossový původ, ovšem ne jen v určité zemi, ale ve všech důležitých populacích na světě.

I přes velkou konkurenci si Zamagni svůj titul obhájil. Čím? Jeho hlavními výhodami (chcete-li silnými stránkami) jsou kromě alternativní krevní linie dostupnost, plemenné hodnoty, rodokmen a mezinárodní marketingový potenciál. To je něco, po čem v dnešní době, kdy šlechtění ovládá trend genomiky, je stále silná poptávka.

Zamagni se v konkurenci čtyřiceti kandidátů ze všech selekčních programů na světě prosadil před býky Fantastic (Famous) a Megaman (Montross). Jde rovněž o býky vysoké kvality, Zamagni oproti nim má ale přece jen něco navíc:

Zamagni je tak v současné době na nejlepší cestě stát se celosvětově uznávaným a vyhledávaným plemeníkem prověřeným na dcerách.

Jak to bylo se Zamagnim od začátku? Zamagni byl relativně nezajímavým mladým „genomákem“, jeho spíše průměrná kariéra probíhala „v tajnosti“ v domovské Itálii. V zahraničí se o něm nevědělo vůbec, rozhodně měl velmi daleko k tomu, aby se stal „top-sellerem“ domovské firmy INSEME. V prosinci 2015 však v jeho kariéře nastal dramatický obrat, a to když se v nových plemenných hodnotách dostal mezi býky prověřené na dcerách. Jeho prodeje pak raketově vzrostly, stal se otcem býků a rychle se dostal na pozici nejprodávanějšího italského býka. Jeho titul „Outcrossový býk roku“ je pak jen jakousi třešničkou na dortu.

Důvody pro Zamagniho popularitu jsou různé, ale podložené silnými argumenty. Ačkoliv ani jako „genomák“ a ani nyní nefiguruje na špičce italské „topky“, celkový balíček jeho plemenných hodnot je mimořádně atraktivní.

Z holých faktů uveďme:

Tím vším splňuje nejdůležitější požadavky chovatelů i šlechtitelů na vysoce kvalitního a vyrovnaného plemeníka.

Prosté plemenné hodnoty však ještě nevysvětlují jeho popularitu. Velkou výhodou je již výše zmíněný příznivý genetický profil pro mléčné kasiny, které jsou určující pro kvalitu mléka – Beta-kasein A2A2 (více o něm zde) a Kappa-kasein BB. V současné době tento faktor nabývá na důležitosti u šlechtitelů i samotných chovatelů, jedná se však o relativně ojedinělou kombinaci alel. Proto se mu v domovské Itálii přezdívá „Mistr sýrař“.

Zamagni má RZG 135, LPI 2808 a TPI 2 115. Mezi plemeníky v jeho původu najdeme ojedinělou kombinaci Superstition – Active – Laudan-BW a Marschall – Mtoto – Celsius.

Jeho rodina pak sahá až k proslulé americké krávě Blackstar Zita, která figuruje mimo jiné i v POP býků Zestry a Planz. Zamagniho matka Gaia je jednou z dcer býka Active (Iron) s nejvyšším TPI v Evropě a má syny a dcery po celém světě. Matka matky Campogallo Laudan Simona je jednou z nejlepších dcer svého otce a stala se matkou mnoha býků.

Campogallo Gaia ET, matka býka Zamagni

Že se tedy Zamagni stal outcrossovým býkem roku není jen pouhým produktem náhody, ale dlouholetého cílevědomého šlechtění.

Jsme velmi rádi, že tohoto býka již rok máme v nabídce. Kdo nás zná déle, ten ví, že v Inplemu jsme trochu skeptiční k současnému trendu genomiky. Průběh kariéry Zamagniho je pro nás dokladem toho, že náš přístup je správný. Genomika jistě nachází dobré uplatnění v chovech s progresivním šlechtitelským programem, ale my svým zákazníkům raději nabízíme genetiku prověřenou, která se daleko lépe hodí do produkčních chovů.

Odkaz na Zamagniho v accelgen zde.

Tohoto a další býky naleznete v našem katalogu.

 

Bc. Magdalena Bartáková


 

 

Zdroje:

Schneider, S. Zamagni: The First Italian in the Spotlight as 'Outcross Sire of the Year'. Holstein International 2016, 10, 30

Schneider, S. Zamagni: Portrait of the Outcross Sire of the Year 2016. Holstein International 2016, 11, 17.

Přidat komentář

Autor:

Text:

Opište tento text:

CAPTCHA

Komentáře

Aktuální články

Hledat

Aktuální počasí

 

In-počasí

Obrázek z galerie

Čerstvě ostříhané Romanovky. září 2015

            TOPlist