Colmar 2016 | Inplem

Colmar 2016

Menu

Galerie

Colmar 2016 se více než třiceti tisícům účastníkům navždy vryje do paměti díky senzační kvalitě účastnících se krav a také díky bezvadné organizaci až do posledních detailů. Bezpochyby šlo o vrcholnou Evropskou chovatelskou událost. Jak řekl judge Markus Mock: „Byly to dny plné vášní, které si budeme pamatovat už navždy. Dny, ve kterých se mísily společně negativní pocity z cen mléka v Evropě a ty pozitivní z pohledu na skutečně fantastické krávy.“

Do francouzského Colmaru přijeli vystavovat svá zvířata chovatelé z celkem sedmnácti zemí, každá z nich byla bezprostředně po zahájení jednotlivě přivítána, samozřejmě včetně České republiky.

 

Red Holstein show

Vlastní show začínala přehlídkou Red Holštýnsk, které hodnotil španělský judge Jaume Serrabassa-Vila. Serrabassa v této kategorii určil junior šampionkou nakonec francouzskou krávu Du Louvion Hawai majitele Earl Lepoint. Jeho favoritkou se stala pro svůj dlouhý a široký trup, kompaktní a fantasticky upnuté a utvářené vemeno.

Du Louvion Hawai, junior šampionka

Kategorii starších krav vyhrála již dvanáctiletá Grandšampionka 2013 Suard-Red Jordan Irene švýcarského majitele Fréres Schargo. Judge přesvědčila svou pevností, kapacitou, bezvadnými suchými končetinami a navrch ukázkovým vemenem – tím nejlepším z celé show.

Suard-Red Jordan Irene, senior šampionka

Irene se pak i v grandfinále Red Holštýnek stala Evropskou Grandšampionkou - již podruhé! Fantastický úspěch!

 

Holstein show

Klání černostrakatých holštýnek juniorek byl pestrý, vstoupilo do něj šest krav z šesti různých zemí – Nizozemska, Itálie, Švýcarska, Británie, Rakouska a Španělska. Titul šampionky byl udělen krávě CPP Pandora, dceři býka Aftershock švýcarských majitelů Currat, Papaux & Piller. Je to kráva mladistvá, s otevřenými žebry, pevnou hřbetní linií, dobře stavěná a s plochým, pěkně žilnatým vemenem.

Do finále mezitřídy Holštýnek se dostaly čtyři vítězky tříd, dvě sněhově bílé a dvě převážně černé, každá z nich s výraznými kvalitami. Vítězkou ale může být jen jedna a tou se stala dcera býka Chelios Heline, z Brittany, francouzského majitele Patricka Rabina. Je to kráva dlouhá, s otevřenými žebry a dlouhým, vysoko uplnutým vemenem. „Kráva s ideální kombinací pevnosti konstituce a mléčného užitkového typu,“ shrnul své rozhodnutí judge Mock.

Chelios Heline, junior šampionka

I vyhodnocení kategorie starších krav nebylo pro judge jednoduché. „Ten nejtěžší úkol, který tu dnes mám, je umístit jakoukoliv z přítomných krav na poslední místo,“ říkal. O vítězce seniorce se rozhodoval mezi pětiletou Galys-Vray, extrémně dlouhou mladistvě vypadající krávou s perfektním předním upnutím vemene, a desetiletou Ashlyn-Vray, která se mohla chlubit stále perfektním profilem a svěžím mladistvým dojmem. Mock nakonec vybral mladší z nich, švýcarskou Galys-Vray. „Kdybych si měl vymyslet, jak by vypadala ideální kráva, vypadala by přesně jako Galys. Nechybí jí nic, kvalita ani pohlavní výraz,“ prohlásil judge.

Galys se tak stala Holštýnskou Grandšampionkou 2016 a stejně jako v roce 2013 se rezervní grandšampionkou stala Ashlyn-Vray. Chovatelé obou těchto krav Jean-Paul a Francoise Bichon pak sklidili obrovský aplaus od stojícího publika za své chovatelské úspěchy.

Galys-Vray

Ashlyn-Vray

Soutěž delegací z jednotlivých zemí se odehrávala odděleně pro červenostrakaté a černostrakaté holštýnky. Mohly se jí učastnit jen krávy, které byly narozené v té konkrétní zemi, kterou reprezentovaly. Nejlepší skupinu Red Holštýnek přivezli do Colmaru Švýcaři. Druhé místo sdíleli společně Francouzi a Italové. Černostrakaté Holštýnky měli nejlepší domácí Francouzi následovaní Švýcarskem, Španělskem, Itálií a Německem v tomto pořadí.

Švýcaři se svými "redkami"

Francouzi se svými černostrakatými Holštýnkami

 

Z anglického originálu přeložila a upravila Magdalena Bartáková


Přidat komentář

Autor:

Text:

Opište tento text:

CAPTCHA

Komentáře

Aktuální články

Hledat

Aktuální počasí

 

In-počasí

Obrázek z galerie

1/17

            TOPlist