Cremona IT 2015 | Inplem

Cremona IT 2015

Menu

Galerie

CREMONA 2015

Ve dnech 29. 10. až 1. 11. se v italské Cremoně konala 64. italská národní výstava a holštýnský šampionát rozšířen o přehlídku zemědělské techniky. Tuto návštěvu jsme spojily s prohlídkou některých farem v blízkém okolí.

V pátek dopoledne jsme navštívili GO-farmu, která leží nedaleko Cremony. Na první pohled nás zaujmou vzdušné stáje s ušlechtilými holštýnkami. Mohli jsme zde shlédnout dcery po předních býcích například po SCOLARI, jehož dcery vynikaly výbornými vemeny, silnými končetinami a především celkovou konstitucí těla. Na farmě se chová přibližně 850 kusů holštýnek v různých věkových kategoriích. Ročně je zde prováděno několik desítek výplachů z nichž vznikne několik stovek embryí.

Pjalovička 34000 ₠o prohlídce jsme se přesunuli na nedaleký hotel, kde jsme se ubytovali a poté pokračovali na výstaviště do Cremony, kde se v pozdních odpoledních hodinách konala aukce. Věřím že tato akce byla zajímavá jak pro odborníka tak i pro úplného laika a to především z důvodu vyšších cen dražených zvířat, která se pohybovala v rozmezí od 5000-10000 euro. Prach zde rozvířila teprve dvouměsíční jalovička, která se vydražila za 34000 euro. Tato jalovička pochází z již zmíněné Go-farmy, jejíž genomika je na nejvyšší úrovni, má velmi kvalitní rodiče a už v pouhých dvou měsících má uzavřen kontrakt na prodej jejích embryí. Po aukci jsme se přesunuli do centra, kde se konal raut firmy Semenzoo se zahraničními obchodníky a farmáři.

Sobotní program byl ve stylu prohlídky rozsáhlého výstaviště, které zahrnovalo spoustu zemědělské techniky, dále potřeby pro chov hospodářských zvířat a přehlídku skotu různých plemen z nichž nejpočetnější byl holštýnský skot. Posuzovatelem zvířat byl přední a významný hodnotitel Massimo Capra. Bylo předvedeno mnoho zvířat, po významných býcích. Šampionkou se stala  CITYVIEW GOLDWYN ADEENA 1, po světově uznávaném býkovi BRAEDALE GOLDWYN ET. Tato kráva vynikala především utvářením vemene. Vynikajících výsledků dosáhly i zvířata po uznávaném GOLDEN DREAMS. Byla zde také předvedena velmi dobrá zvířata  po býkovi WINDBROOK. Některé z těchto býků můžete najít v naší nabídce inseminačních dávek, jako na příklad již zmíněného Golden Dreamse. Zároveň na výstavě proběhla již 4 otevřená juniorská show.

šampionka CITYVIEW GOLDWYN ADEENA 1

CHIANINANásledující den jsme vyrazili směr farma, kde se chová největší plemeno skotu na světě Chianina. Jedná se o ušlechtilý skot s masnou užitkovostí. Kůže je tmavě pigmentovaná, tmavá jsou i oční víčka, mulec, paznehty a rohy. Telata se rodí červenožlutá a přebarvují se ve dvou měsících věku. Po příjezdu na farmu a přátelském uvítání jsme zahájili prohlídku farmy. Měli jsme možnost shlédnout březí krávy a chovného býka, který vynikal svými proporcemi. Poté jsme se přesunuli k odstaveným býkům ve výkrmu a následně k odstaveným jalovicím. Nejvíc nás zaujala vkusně a moderně zařízená jatka, kde se zpracovává veškeré maso. Maso zde prodávají po přepravkách o různé hmotnosti a v každé přepravce jsou všechny druhy masa z poraženého zvířete. Po rozsáhlé a vyčerpávající prohlídce farmy jsme se rozloučili a vydali jsme se na cestu domů. Návštěva výstavy a přilehlých farem byla velmi poučná a inspirativní v každém ohledu a proto lze takovýto výlet jen doporučit a přiučit se novým věcem a technologickým postupům.

Petr Matoušek

Aktuální články

Hledat

Aktuální počasí

 

In-počasí

Obrázek z galerie

            TOPlist