Cremona 2016, konference Inseme a přehlídky potomstva býků na farmách | Inplem

Cremona 2016, konference Inseme a přehlídky potomstva býků na farmách

Menu

Galerie

Každý rok láká chovatele a šlechtitele Holštýna poslední víkend v říjnu italská Cremona ke zhlédnutí impozantní národní výstavy skotu. Na pozvání našich italských přátel se výstavy s rozšířeným programem zúčastnila i skupina dvanácti holštýnských fandů z ČR.

Vítězná holštýnka

První den programu byl věnován „Mezinárodní konferenci“ pořádané na inseminační stanici firmy Inseme v Modeně. Byl a zde prezentována historie chovů Holštýnů, která začíná roku 1923, kdy došlo k masivnímu dovozu býků a jalovic z USA. Jedná se o výrazně nejstarší počátek „holsteinizace“ v Evropě – v dalších „rozvinutých“ populacích typu Nizozemí, Německa či Francie začala až v 60. a 70. letech. V současné době je v Itálii zapojeno v PK a KU více než 1 milión krav s užitkovostí 9 700 kg mléka (3,85 % tuku a 3,32 % bílkoviny). U 80% prvotelek je prováděn popis pro účely kontroly dědičnosti. Tato populace je důležitou testační základnou ambiciózního šlechtitelského programu Inseme.

Inseme ročně vyšetřuje genomické PH u asi 2 000 býčků a 8 000 jaloviček, vyprodukuje asi 4 000 embryí a do testu na dcerách zařadí asi 400 býčků. Díky svému šlechtitelskému programu je jednoznačně nejprogresivnější hybnou silou genetického pokroku v Itálii. Pro připomenutí: z jeho programu pochází nezapomenutelní holštýnští mohykáni, kteří byli celosvětově hojně využíváni, např. Mtoto, Tugolo, Britt, Mascalese či Bormio. Dnes je selekce zaměřena na šlechtění pevných krav s vysokou konverzí živin, výborným zdravím a snadnou produkcí mléka vhodného ke zpracování na sýry.

Další část semináře byla věnována kvalitě spermatu a jeho zpracování, kterému Inseme věnuje nemalou pozornost. Následně vystoupil zástupce americké společnosti Sexing Technologies s prezentací nové metody sexace „Sexed ULTRA“, která výrazně zvyšuje fertilizaci při užití sexovaných inseminačních dávek a umožňuje tak chovatelům širší užívání sexovaných dávek v připařovacích plánech nejen jalovic. Z tohoto programu jsou v ČR využívány sexované ID býků Scolari a Zamagni. Někteří chovatelé již také využívají na průměrné a horší krávy touto metodou na býčky sexované ID belgického modrého plemene. Pokud toto začne plně fungovat, mohlo by to znamenat začátek konce skotu kombinovaného užitkového typu.

Po ukončení konference nám byli prezentováni plemenní býci na stanici od nadějných až po nejlepšího světového outcrossového býka roku Zamagniho. Všichni býci byli předvedeni na provazových ohlávkách bez použití vodící tyče. Působivého Zamagniho nám předvedl sám chovatel „srdcař“ pan Ferrarini – a ukázal nám, jak si umí na místě poradit s neklidným 1 200 kg býkem na pouhém „špagátě“. Za svůj výkon byl po zásluze odměnen bouřlivým potleskem přítomných diváků z celého světa.

Podvečerní program již byl věnován návštěvě automobilového muzea Ferari, kde jsem si uvědomil, proč má Inplem jako firemní barvu právě červenou. :-)))

Druhý den byl vyhrazen pro návštěvy farem, kde pro nás byly připraveny dcery po býcích, které jsme si sami vybrali. Rád a často říkám, že je lepší jednou vidět, než nastokrát studovat plemenné hodnoty na papíře. Celkem jsme navštívili šest farem, mezi kterými nechyběly ani ikony, jako jsou Idevra nebo Go-Farm. Tam, kde jsme měli zájem, jsme absolvovali kompletní exkurzi s výkladem o výživě, technice a technologii chovu, organizaci stáda i o využívané genetice. Obecně lze říci, že v jednoduchosti je krása. Krmné dávky že 4 – 5 kvalitních komponent, pohoda a klid ve stáji a velká průchodnost dojíren – to jsou hlavní společné rysy navštívených farem. Výsledkem je 35 – 38 kg denního nádoje na ustájenou krávu denně a brakace přibližně 20 %. Také v genetice jsme zaznamenali od poslední návštěvy velké změny. S výjimkou jedné farmy došlo k výraznému omezení využívání genomických býků. Chovatelé je používají převážně k výplachům a inseminaci plemenic v aktivním šlechtění, využívají ale jen absolutní špičku genomických plemeníků a to v rozsahu 10 – 40 % inseminací. Naopak se opět rozšiřuje využití býků starších a prověřených, jako jsou Artes, Laibert, Bormio, Mincio či Mascalese. Zkrátka i zde vítězí jistota nad nejistými přísliby potenciálních hvězd. Zdejší plemenářské firmy si to uvědomují a tak udržují zavedená schémata testace tak, aby býci byli řádně natestováni – od toho dnes většina ostatního světa utíká a to je škoda.

Viděli jsme dcery po těchto býcích:

Šlo o převážně tmavě pigmentované silné krávy. Vyznačují se silnou kostrou, pevnou tělesnou stavbou, suchými a dobře zaúhlenými končetinami, dobrým paznehtem a korektními vemeny. Patrný je progres mezi prvními a druhými laktacemi. Druhotelky jsou skutečně impozantní krávy.

Enrico Dadati, hlavní šlechtitel Inseme, nám říkal: „Eudon je druhý Mtoto.“ A to naprosto sedí! Kdo si vzpomene na hluboké a široké hrudníky, úžasná vemena a celkovou eleganci dcer Mtota, ten musí mít radost i z Eudona. Komu nevadí větší rámec, ten bude s Eudonem jistě velice spokojený.

Na dcery tohoto býka jsme se velmi těšili a byli jsme nadšeni. Dcery jsou středního tělesného rámce, velmi korektní tělesné stavby s neuvěřitelně žilnatými vemeny s delšími struky. Jejich zbarvení je spíše flekaté až tygrované. Ne nadarmo je Zamagni dnes nejprodávanějším italským býkem na celém světě.

Na stájích pro nás po tomto býkovi nebyla připravená žádná dcera s tím, že na výstavě jich uvidíme dost. A skutečně – asi čtvrtina zvířat na výstavě byly dcery Golden Dreamse. Velice působivé krávy a jalovice s prostornými hrudníky, fantastickými vemeny a korektními končetinami. Tento býk je určitě vhodný pro produkci dcer dlouhověkých, s výstavním potenciálem a celkově bezproblémových. Osobně se domnívám, že je velmi vhodný na krávy s podílem krve kombinovaných plemen nebo na „kulatá prasátka“ z holandské genetiky.

Viděli jsme také po pár dcerách dalších býků, ze kterých se nám nejvíce zajímavé a nadějné jevily dcery Juda, kterého jsme též testovali. Dále jsme viděli několik dcer býků Chavez a Vigor, které byly velmi pěkné, ale nevyužívámě je pro nízký obsah jednotlivých složek mléka.

 

Výstava

V pozdním pátečním odpoledni proběhla již 6. národní výstava Jerseyek. Vystaveno bylo okolo čtyřiceti zvířat včetně jalovic. Co do počtu to byl trochu ústup ze slávy v porovnání s předešlými lety, ale kvalita a úroveň přípravy zvířat byla opět fantastická.

Jalovice již tradičně předváděly děti různého věku. Vítězkou se stala velmi elegantní 18 měsíců stará jalovice po americkému býkovi Valentino.

Krávy již se vší vážností vodili dospělí a bylo se na co koukat. Celkovou vítězkou se stala 4 roky stará ELLE KYROS ZELANTE z farmy nám již dobře známého pana Ferrariniho. Na tomto pánovi je vidět, jak má krávy rád, jeho srdce pro ně bije a prostě je to „pan chovatel“. Jeho úspěch pak podtrhla rezervní šampionka též z jeho farmy, prvotelka ELLE LEGAL ANKY, která se stala rovněž krávou s nejlepším vemenem.

Sobota již byla celá věnována Holštýnkám a kdo to vydržel s bolavým zadkem a zády, ten se měl rozhodně celý den na co dívat. Hodnocení se ujal asi vůbec nejznámější italský judge Marco Ladina, který kromě evropských kolbišť okusil i ringy slávy v Torontu či Madisonu.

Okolo dvou set jalovic ve věku 6 – 24 měsíců zabralo celé dopoledne a vítězkou se stala opět jalovice z farmy pana Ferrariniho ELLE McCUTCHEN JASMINE ET. Hezké bylo sledovat, jak sláva nikdy neomrzí a majitel vítězné jalovice se po vyhlášení opravdu upřímně a krásně radoval.

Jinak nás v jalovicích zaujaly především dcery Doormana, Armaniho a McCutchena. Zajímavostí je, že na výstavě opět přibylo „redek“ a to ve všech věkových kategoriích. V některých skupinách svou kvalitou dokonce dominovaly. Například první skupinu vyhrály dvě „redky“, které, jak jsem později zjistil, jsou si navzájem plnými sestrami z ET.

Mezi kravami nás zaujaly dcery po Golden Dreamsovi, které vyhrály dvě skupiny, dcera po Mascalesem vyhrála jednu skupinu a úžasná dcera po Zamagnim byla sice až třetí, ale všichni jsme se shodli, že by si zasloužila prvenství a že jsme nikdo ještě neviděl tak parádní a tak žilnaté vemeno. Dále byly vynikající dcera po býcích Atwood, Windbrook, Goldsun a Meridian.

Nejlepší prvotelkou se stala známá kráva z farmy Beltramino DU BON VENT INKAPI (Brawler x Knowlage x Pocman), která uspěla také na jaře ve Veroně. Zde se stala i celkovou vicešampionkou. Celkové prvenství získala fantastická HALLOW ATWOOD TWIZZLE (Atwood x Advent x Linjet), která je i Evropskou šampionkou pětiletých krav z Colmaru. Opravdu zde neměla konkurenci a lze říci, že to je „kráva z nebes“.

Opět jsme museli uznat, že pokrok jde v Itálii mílovými kroky vpřed a je stále se hodně co učit. Dle mého názoru se všichni členové skupiny o vše zajímali, vhodně se nechali inspirovat a své poznatky, doufáme, úspěšně přenesou i do své denní práce na farmách.

 

VÝSLEDKY:

Jersey:

Holstein:

Více fotografií naleznete zde.

Ing. Radek Hlavnička


Přidat komentář

Autor:

Text:

Opište tento text:

CAPTCHA

Komentáře

Aktuální články

Hledat

Aktuální počasí

 

In-počasí

Obrázek z galerie

šampionka Nezvěstice 2014

            TOPlist