Dánsko 2015 | Inplem

Dánsko 2015

Menu

Galerie

Dánsko 2015Národní zemědělská výstava Herning, Dánsko 2015 – Zvířata a děti

   Každoročně na začátku léta otevírá dánský Herning brány výstaviště pro všechny milovníky a příznivce hospodářských zvířat a zemědělské techniky. Letos to bylo v termínu 2.- 4. července a jeho hlavní téma bylo zaměřeno na zvířata a děti.

 

   Hned po příchodu na výstaviště nešlo přehlédnout davy přicházejících, zejména velké množství malých, ale i dospívajících dětí. Pro ty nejmenší byl připraven interaktivní program, děti mohly poznávat druhy ptáků, hmyzu, Dánsko 2015vodních a lesních živočichů. Vyráběly si ptačí budku, nebo opékaly špekáčky u táboráku. Také jsme je mohli potkat například na farmářském hřišti, kde bylo pro děti připraveno „pískoviště“ plné zrní, bludiště ze slámy, kravička, kterou si mohly zkusit sami ručně podojit a mléko ochutnat. Na památku se měly možnost nechat vyfotit se selátky, telátkem či kuřátky. Velkým úspěchem byly prasátkové dostihy, kde si všichni mohli vsadit na nejrychlejšího čuníka.

   Děti byly všude jak v roli diváků tak účinkujících. Malí farmáři předváděli krávy a telata, prožívali úspěchy, ale také nezdary, které doprovázely v některých případech i slzy zklamání. Byl krásný zážitek sledovat hrdé děti farmářů, roztomilost a upřímnou snahu menších vodičů nebo svědomitost a začínající profesionalitu těch větších.

Dánsko 2015

   Hlavní program běžel souběžně na třech předvadištích, probíhaly šampionáty skotu jak dojných, tak masných plemen a velkolepá koňská show. Předvadiště v kryté hale Q bylo rezervováno pro dojný skot, kde o titul šampionek bojovaly ve své kategorii plemenice holštýnského i jerseyského plemene a dánského červeného skotu. Utkali se zde skupiny zvířat, nejlepší dospělí vodiči a také junioři. Nejcennější titul si ve velké konkurenci nakonec odvezli:

Šampionka Holštýn – Stortoft United Matic Maja, Stortoft Holstein, Henne

Šampionka Red holštýn - Marla Lichtblick Fabel, Raunhøj Dairy, Hjortshoej

Šampionka Jersey – Havdal Zuma Gaia, Mikkelsen Family

Dánsko 2015Dánsko 2015

   Ale i mimo tyto plochy bylo co vidět, například ukázky stříhání ovcí nebo odběru spermatu býků. Příznivci zemědělské techniky také nepřišli zkrátka, byla zde exhibice moderní techniky, ale také spousta nablýskaných veteránů.

   Atmosféra celé výstavy byla vynikající. Dokážu si představit kolik práce a úsilí je schováno za přípravou takové akce. Úsměvy a spokojené výrazy ve tvářích návštěvníků bylo jedním z ocenění organizátorům. Na závěr snad jen neskromné přání, aby i české děti měly k zemědělství podobný přístup.

Miroslav Vlček

Aktuální články

Hledat

Aktuální počasí

 

In-počasí

Obrázek z galerie

Brezno Manifold Berta

            TOPlist