EKU | Inplem

EKU

Menu

Galerie

Elektronická kontrola užitkovosti.

EKU vzorkovniceJe to již rok, kdy začali plemenářští zootechnici firmy INPLEM pořizovat na několika chovech kontrolu užitkovosti elektronicky. Začátkem podzimu 2014 jsme byli již na 4. místě v ČR v počtu pořizovaných kontrol elektronicky a účastnili jsme se i dvou seminářů o EKU, kde se dolaďují „mouchy“.

 

EKU počty chovů

zdroj: ČMSCH

Dále v průběhu roku, se nám podařilo EKU rozšířit i na další chovy. Největší nepříjemností je načítání dat o nádojích z PC programů na dojírnách. Programátoři různých softwarů dojíren nejeví zvýšenou aktivitu, aby ve svých programech vytvořili automatické generování nádojů. My jsme se s tím však provizorně vypořádali a vymysleli jsme vlastní způsob, jak požadovaný formát mleko.csv na dojírnách vytvořit. Je však zapotřebí ve spolupráci s chovateli na softwarové firmy zatlačit, aby se na tento problém zaměřili. Automatickým načítáním nádojů, by se do EKU zapojili i další pověřené osoby, které tento stav od provádění EKU odrazuje.

V současné době jsme si stanovili vyšší cíl a na 4 chovech jsme začali zkoušet EKU pomocí tabletu s načítáním čárových kódů na vzorkovnicích. V průběhu tohoto měsíce plánujeme takto zkusit další dva chovy.

EKU

Od této novinky očekáváme snížení chybovosti v datech a  zjednodušení a zrychlení práce na dojírnách, kdy nemusíme dohledávat v papírech číslo krávy vs. číslo vzorku a pátrat po dané vzorkovnici v bedně. K usnadnění práce dojde následně i v laboratořích pro rozbor mléka.

 

Radek Hlavnička

Aktuální články

Hledat

Aktuální počasí

 

In-počasí

Obrázek z galerie

Viktorka

            TOPlist