Grauvieh – šedý alpský skot v ČR | Inplem

Grauvieh – šedý alpský skot v ČR

Menu

Galerie

V létě tohoto roku jsme byli osloveni chovatelem z Vysočiny, abychom mu zajistili výběr a dovoz šedého alpského skotu (Grauvieh). V září 2017 jsme se tedy vypravili na nákup do rakouského Imstu na aukci krav tohoto plemene a na několik malých vysokohorských statků.

Vlastní aukce probíhá v nově ale vkusně vystavěné aukční hale na kraji města společně pro plemena Braunvieh a Grauvieh. V aukce těchto plemen bývaly oddělené, v posledních letech ale tamní stavy skotu klesají natolik, že tyto aukce musely být sloučeny.

Jde o skot středního tělesného rámce kombinovaného maso-mléčného užitkového typu, téměř vždy rohatý a typický svou štříbro-šedou barvou srsti, na hlavě, krku a plecích „zakouřené“. Podobně jako Braunvieh má bíle lemovaný tmavý mulec a černé paznehty. Taktéž býci bývají tmavší se světlým úhořím pruhem na hřbetu. Prioritou šlechtitelského programu jsou robustní, dlouhověká a zdravá zvířata, chodivá, se zdravými a suchými končetinami.

Grauvieh má v Rakousku vedenou plemennou knihu o dvou oddílech, „Classic“ s kontrolou mléčné i masné užitkovosti, „Spezial“ s kontrolou pouze masné užitkovosti.

Ačkoliv většina Grauvieh krav je přes léto „alpována“, můžeme z vlastní zkušenosti potvrdit, že vůbec neztrácí nic ze své klidné a vyrovnané povaze a přátelském přístupu k lidem a nezdivočí.

Něco málo ze statistiky:

Grauvieh je původním rakouským plemenem, v současné době zařazené v tamním programu genových rezerv. Díky štědrým státním dotacím se tak daří udržet toto vymírající plemeno při životě. Rakušané jsou na své „dědictví“ v podobě národních plemen hrdí, a tak kromě dotování chovu ze státní kasy dělají celou řadu dalších akcí na podporu tohoto plemene – např. řada podniků se zabývá produkcí potravin, u nichž viditelně na obalu deklaruje, že byly vyrobeny z mléka nebo masa skotu plemene Grauvieh, navíc chovaného ve vysokých nadmořských výškách.

Bez zajímavosti nezůstává, že Grauvieh kromě domovského Tirolska chováno v omezeném počtu ve Švýcarsku a relativně velká populace výhradně v systému BTPM je držena (překvapivě) v Dánsku. V České republice jsou aktuálně podle našich informací dva chovatelé menších stád tohoto plemene.

Magdalena Bartáková, Bc.


Přidat komentář

Autor:

Text:

Opište tento text:

CAPTCHA

Komentáře

Aktuální články

Hledat

Aktuální počasí

 

In-počasí

Obrázek z galerie

září 2015

            TOPlist