Holandské farmy | Inplem

Holandské farmy

Menu

Galerie

Wilhelmina 401Návštěva holandských farem

zaměřených vedle produkce mléka

na rámec a typ zvířat

Ve dnech 30. 4. - 3. 5. 2015 uspořádala firma Gensemex společně s holandským Semexem výjezd na holštýnské farmy na západě Nizozemí.

Wilhelmina 401

Navštívili jsme 3 TOP farmy, kde se chovatelé vedle produkce mléka zaměřují na rámec a typ zvířat používáním převážně kanadských býků.

Farma De Bruin se pyšnila cenou za nejlepší vystavenou skupinu zvířat na Hoornaar show. Rodina  Teus van Dijk vlastní 3 národní šampionky, nejznámější je Wilhelmina 401 po býkovi Shoremar James, na 7. laktaci nadojila 17.247 kg mléka při 3,9 % T a 3,6 % B.

farma BONS

Bezesporu nejvýznamější je farma Bons. Chov je zcela exklusivně zaměřen na show krávy. Dokumentuje to i průměrné hodnocení exteriéru 89,3 u 60 krav, z toho je 29 hodnoceno EX. Nico Bons se svou ženou Lianne začal farmařit v roce 1999. Tehdy byl průměrný exteriér jejich krav 80,2. Nico se vydal na stáž do Kanady, aby nabyl zkušenosti. Dovezl odtud sošku kanadské holštýnky, která se stala jeho mementem: „Takové krávy chci mít“! Na zděděné krávy po svém otci začal používat býky Allen, Talent, Goldwyn, Sid, Jasper, Blitz. Dnes nejvíce pouští Seavera a Attwooda. Genomiku nevyužívá, tvrdí: „Nepotřebuji chlupy k tomu, abych věděl, jak má vypadat kráva“! Každý 2. víkend provádí embryotransfer. Dříve dojil 3x denně s průměrnou užitkovostí 12.500 kg mléka, před deseti lety začal dojit 2x denně a dosahuje průměrnou užitkovost 10.600 kg mléka, ale vyšší složky 4,35 % T a 3,47 % B. „Na kg složek to vychází stejně a krávy jsou spokojenější“, říká Nico. Samozřejmostí je pastva. Kvůli dosažení velkého rámce zapouští jalovice později, prvotelky telí kolem 27 měsíců. Průměrný věk krávy na farmě je 6 let.

Ročně farmou projde okolo 1500 návštěvníků. Farmář Nico je kromě stájí zavede i do konferenční místnosti s barem, kde má vystavená všechna ocenění a šerpy národních šampionek. Tou poslední je z NRM 2014 Bons-Holsteins Koba 191, EX-94, otec Jasper.

Jedna cena tam ale ještě chybí, Nicovým snem je evropská šampionka jím osobně voděná. Pro posouzení kvalit svých plemenic dojel změřit síly s evropskou špičkou do švýcarského města Lausanne s 5 kravami. Všechny skončily ve svých kategoriích do 4. místa, takže oslavoval skvělý výsledek.

Nico Bons Nico Bons vlastní status mezinárodního judge, probírali jsme s ním také možnost jeho účasti na národním šampionátu v ČR.

Prožili jsme velmi příjemné odpoledne, bylo mi ctí poznat farmáře, který se kravám věnuje svým srdcem i duší a obětuje jim veškerý svůj čas. Přitom skromný a dobrosrdečný člověk, každá jeho kráva má své jméno, o každé krávě zaníceně vypráví její příběh.

Navštívili jsme tři velmi úspěšné farmy a je obdivuhodné, jak razí svou filosofii v ortodoxních holandských chovatelských podmínkách.

Jaromír Vlček

Aktuální články

Hledat

Aktuální počasí

 

In-počasí

Obrázek z galerie

Verona 2016

            TOPlist