Inseminace ovcí | Inplem

Inseminace ovcí

Menu

Galerie

INSEMINACE OVCÍ

   Inseminace ovcí se v ČR začíná opět postupně využívat. Po několika letech proto také u nás vznikly nové uznané stanice pro odběr spermatu beranů a kozlů. Jedna z firem, která inseminační stanici pro malé přežvýkavce postavila je 1. Zemědělská a.s. Chorušice. Tento zemědělský podnik, se kterým úzce plemenářsky spolupracujeme, provedl na své stanici ve středu 4. února svou první laparoskopickou inseminaci 9 romanovských ovcí z farmy Tehov.

Jaký má vůbec inseminace ovcí význam?

-> nemusíme chovat plemenného berana (náklady na KD, ustájení, agresivita)

-> můžeme používat nejlepší plemeníky z domova i zahraničí

-> záměrným šlechtěním dle připařovacího plánu dosáhnout rychleji chovného cíle

-> nasynchronizované inseminované ovce se bahní ve stejném termínu => vyrovnaná jehňata ve stádě

-> od jednoho berana získáme více potomků

-> zvýšení spolehlivosti odhadu PH beranů provázaností stád (beran může mít současně potomky ve více stádech).

-> zdravotní hledisko (dlouhodobý uzavřený obrat stáda bez importu nových jedinců)

Metody inseminace ovcí:

Intravaginální – inseminační dávka se deponuje do horní části poševní klenby.

Intracervikální – ins. dávka se deponuje do děložního krčku

fixace ovce   První metoda je nejméně úspěšná (březost cca do 15%). U druhé metody se používá poševní zrcadlo, je to ale metoda poměrně náročná (ovce mají dlouhý a členitý krček) – úspěšnost kolem 40%. Obecně platí, čím hlouběji se semeno deponuje, zvyšuje se % březosti. Proto se také používá laparoskopická metoda, která byla použita právě v Chorušicích.

   Ovce se nejprve zafixuje do kolíbky a ostříhá se jí část břicha před vemínkem. Injekčně se jí aplikuje látka na lokální umrtvení a trokarem se do břišní stěny udělají dvě dírky (jedna na optiku, druhá manipulační).

   Pod vizuální kontrolou se pomocí speciálního katetru injektuje ½ inseminační dávky do jednoho děložního rohu a ½ do druhého.

inseminace ovceděložní rohy

   Ovce byly po celou dobu zákroku klidné a dokazuje to i fotografie těsně po jejich návratu do kotce. Teď už jen holkám držíme palce, ať zabřeznou. Kontrola březosti proběhne za 35 dní, kdy se ovce sonograficky vyšetří.

ovce po zákrokuberan RAUCH 38

   K oplození bylo použito čerstvé semeno berana RAUCH 38 pocházejícího z farmy Tehov. Část z jeho ráno odebraného semene byla zamražena.

   Zvýšený zájem chovatelů o inseminaci ovcí a koz si uvědomujeme. Proto hodláme s Chorušicemi dále spolupracovat a rozšířit naše služby i o toto odvětví.

Radek Hlavnička

Aktuální články

Hledat

Aktuální počasí

 

In-počasí

Obrázek z galerie

Vítězná skupina krav ze Španělska

            TOPlist