Kralovice 2016 | Inplem

Kralovice 2016

Menu

Galerie

Ve čtvrtek 23. června 2016 se uskutečnila zemědělská výstava na Hadačce organizovaná Kralovickou zemědělskou, a.s.   Již tradičně byly součástí této výstavy perfektně připravené a velice rozsáhlé polní pokusy a výstava mechanizace.

Nedílnou součástí této výstavy byl i 16. ročník chovatelského dne.

Radost z vítězství! Studenti Martin Fousek (vl.) s krávou Erikou a Josef Zajíček s tehdy budoucí šampionkou Kraloviské výstavy Jarunou.

K vidění byla ukázka plemene Romanovské ovce, kterou reprezentovala bahnnice s pěknými paterčaty z Farmy v Tehově. Ve výstavním kruhu jako první proběhla přehlídka jednotlivých plemen prasat a po nich následovala přehlídka koní a ukázka jejich práce.

Po těchto atraktivních prezentacích, které přilákaly k výstavnímu kruhu velké množství diváků, následovala hlavní část dne, a to přehlídka krav Českého strakatého a Holštýnského plemene.

Vendula Šponarová se svým hřebcem Pieter van Diphoornem

Český strakatý skot reprezentovalo osmnáct krav od osmi chovatelů jak z Plzeňska tak i ostatních regionů včetně Vysočiny. Tuto velmi podařenou přehlídku poprvé organizovalo Chovatelské Družstvo Impuls, a opravdu bylo se na co dívat. Role judge se ujal pan. Ing. Jiří Andrýsek, šlechtitel Českého svazu chovatelů Českého strakatého skotu. Titul šampionky přisoudil krávě z Proagro Radešínská Svratka, a.s. s číslem 400 410 961 (LLION RAD265). Vicešampionkou a zároveň krávou s nejlepším vemenem se pak stala kráva ze ZOD Kámen, a.s. s číslem 531 041 961 (ZAPFHAHN ZEL117).

Po této přehlídce přišel druhý vrchol chovatelského dne, kterým byla přehlídka více než dvaceti krasavic Holštýnského plemene organizovaná firmou Inplem. Velmi nás potěšilo, že tradiční vystavovatele z okolí Plzně doplnili nováčci nejen za Západních Čech, ale i z kraje Středočeského – na výstavu nakonec dorazilo se svými zvířaty celkem osm chovatelů.

Holštýnské plemenice soutěžily odděleně ve dvou kategoriích - prvotelky a krávy na druhé a vyšší laktaci. Obě tyto kategorie byly velice vyrovnané a rozhodčí Ing. Jaromír Vlček neměl snadnou práci vybrat tři nejlepší z každé kategorie, ze kterých dvě nejkrásnější postupovaly do absolutního finále. Jeho rozhodování bylo dlouhé, poznamenané mimořádnou snahou o objektivitu a dokonale férové posouzení. Finále bylo nakonec soubojem dvou prvotelek domácí Kralovické, a.s. a dvou starších krav, které přivezl nováček výstavy Kladrubská, a.s. Bohužel, vítěz může být jen jeden. Letošní holštýnskou šampionkou a zároveň krávou s nejlepším vemen se stala Jaruna 379 033 932 (GOLDSUN NXA921 x BUCKEYE NXA499) z Kladrubské, a.s. Stojí za povšimnutí, že je to další z perfektně umístěných a úspěšných krav po italském býkovi na české výstavě skotu. Na pomyslné stříbrné pozici se umístili domácí z Kralovické Zemědělské, a.s. s prvotelkou Terezou 427 325 932 (HUNTER NEO127 x ALINO NEA700).

Jan Gasior (vl.), hlavní zootechnik Kladrubské a.s. a Josef Zajíček, vodič šampionky Holštýnského plemene Jaruny.

Vicešampionka Tereza se svým vodičem a hlavní zootechničkou Kralovické zemědělské, a.s. na Hadačce paní Bechovou.

Velký dík pak patří Kralovické Zemědělské, a.s., která byla tradičním hostitelem a organizátorem celé zemědělské výstavy. Takto rozsáhlé a povedené akce přispívají k prezentaci zemědělství, které si v dnešní nelehké době podobné oslavy rozhodně zaslouží.

Opomenout nelze ani práci studentů SOŠ Plasy a Vyšší odborné a střední zemědělské školy v Benešově, kteří se velkou měrou podíleli na přípravě zázemí výstavy.

Závěrečný fiting musí být dokonalý! Ing. Radek Hlavnička při finální přípravě krav k přehlídce.

Zejména si velice vážíme účasti všech vystavovatelů a času, který řada z nich nad rámec svých pracovních povinností investovala do přípravy svých krav. Je to důkaz toho, že nejsou pouhými výrobci mléka, ale jsou zejména chovateli, kteří ke svým kravám mají hlubší než ryze ekonomický vztah. Spolu s celou řadou štědrých sponzorů jsme se snažili jejich snahu ocenit a věříme, že i pro ně byla účast na letošním chovatelském dni přínosná.

Nám bylo velkou ctí poprvé organizovat tuto tradiční přehlídku jednotlivých plemen. Věnovali jsme velké úsilí tomu, abychom pozvedli úroveň této akce, a do budoucna bychom rádi dále zvyšovali její prestiž a přitažlivost pro návštěvníky i chovatele a těšíme se další společné setkání na budoucích ročnících Chovatelského dne na Hadačce.

 

Seznam vystavovatelů:

 

Tabulka výsledků:

Holštýnský skot

Šampionka

Nejlepší vemeno

Jaruna 379 033 932

Kladrubská, a.s.

Vicešampionka

Tereza 427 325 932

Kralovická zemědělská, a.s.

 

Prvotelky:

1.

Tereza 427 325 932

Kralovická zemědělská, a.s.

2.

384 632 932

Kralovická zemědělská, a.s.

3.

Safira II 369 828 921

Farma Hole

Krávy na druhé a vyšší laktaci:

1.

Jaruna 379 033 932

Kladrubská, a.s.

2.

Erika 356 525 932

Kladrubská, a.s.

3.

343 308 932

ZOD Kolinec

 

Český strakatý skot

Šampionka

400 410 961

Proagro Radešínská Svratka, a.s.

Vicešampionka

Nejlepší vemeno

531 041 961

ZOD Kámen, a.s.

 

Prvotelky:

1.

531 041 961

VOD Kámen se sídlem v Kámeně

2.

395 549 932

ZD Merklín u Přeštic

3.

381 442 932

Příkosická zemědělská, a.s.

Krávy na druhé a vyšší laktaci:

1.

400 410 961

PROAGRO Radešínská Svratka, a.s.

2.

295 095 932

Příkosická zemědělská, a.s.

3.

293 556 932

ZKS AGRO Zahořany, s.r.o.

 

Seznam sponzorů:

Všem sponzorům děkujeme za jejich věcné ceny a příspěvky na organizaci výstavy!

 

Kompletní fotogalerii naleznete ZDE.

Ing. Jan Macháček & Bc. Magdalena Bartáková

Přidat komentář

Autor:

Text:

Opište tento text:

CAPTCHA

Komentáře

Aktuální články

Hledat

Aktuální počasí

 

In-počasí

Obrázek z galerie

Jalovice Texas Longhorn

            TOPlist