MERIDIAN: Skvělá vemena a vysoká užitkovost – hvězdná kombinace | Inplem

MERIDIAN: Skvělá vemena a vysoká užitkovost – hvězdná kombinace

Menu

Galerie

V Americké „topce“ jsou dva výjimeční býci a zároveň blízce příbuzní Meridian a McCutchen. Oba výteční v typu - Meridian se 3,17 směrodatné odchylky, McCutchen 3,23 směrodatené odchylky. Nicméně hodnotíme-li produkci, pak Meridian přináší produkci mléka o 580 kg mléka více.

CEDARWAL MERIDIAN EBONY

Mike Sullivan z Minnesoty, chovatel Meridiana, považuje podle svých slov za největší chovatelský úspěch, když se jeho zvířatům a jeho genetice daří skvěle i v cizích stádech. To se mu podařilo v případě matky (Maintoba) i matky matky (May) Meridiana. Každý chovatel, který s nimi pracoval, dosahoval výborných výsledků a rozhodně vydělal.

Mike Sullivan se šlechtěním ve svém stádě zabývá již dlouhou dobu. Vše začalo před lety, když se rozhodl zakoupit krávu Johan Marshall Mint VG-85. Rodina této krávy byla parádní, výrazné především velkým tělesným rámcem a ještě zajímavější byly svým rodokmenem. Tato kráva byla připuštěna býkem O-Man. Výsledkem byla MS Sully Oman Muetze EX-90, urostlá veliká kráva, elegantnější a typovější než pro dcery O-Mana obvyklé. „Když jsme ji pak připustili býkem Shottle, měli jsme štěstí, všechno se to sešlo prostě bezvadně!“, říká Mike Sullivan. A skutečně, Sully Shottle May EX-90 byla jednou z nejkvalitnějších holštýnských plemenic. Její synové, mezi nimiž jsou McCutchen, Moonboy, AltaMeteor a Mayfield, jí pomohli k umístění na páté příčce v Global Cow 2015. Ze spojení Sully Shottle May a Planet se pak narodila Sully Planet Manitoba VG-85, matka býka Meridian. Jejími majiteli byli společně Mike Sullivan a Bob Eustice, majitel „Hartford herd“ – a tak se do Meridianova jména dostalo slovo „Hart“. Manitoba byla hojně vyplachována, figuruje tak často v rodokmenech úspěšných plemenných zvířat všude po světě.

Meridian je nejlepším synem Domaina. Šlo o genomického býka, který v minulosti dosáhl vysokého hodnocení TPI a LPI, proto byl Semexem hojně využíván. Později jeho hodnoty TPI a LPI klesly a s tím i četnost jeho využívání v připařovacích plánech. I tak se výplachem tehdy jalovice Maintoby po připuštění Domainem podařilo získat perfektního plemeníka.

Meridianovy dcery vyjadřují velmi dobře užitkový typ. To vůbec nejlepší na nich jsou jejich vemena. Jsou pěkného tvaru a textury s širokým a rovným závěsem. Jsou plochá a struky jsou umístěny optimálně pod jednotlivými čtvrtěmi. Tak výtečná vemena jsou mimořádně důležitá pro vysoce produktivní krávy. Jsou také vysoké, dlouhé, s otevřenými žebry. Jen některé by mohly mít o píď širší a hlubší hrudník. Mají také tendenci k maličko více zaúhleným končetinám, nicméně kvalita kostí, patky i paznehtu je zcela v pořádku.

Meridian je v USA v pořadí 8. v celkovém typu, 6. v kvalitě utváření vemen, ale bezpochyby žádný jiný býk mu nemůže konkurovat v souběžné produkci mléka.

Tohoto a další býky naleznete v našem katalogu.

Z anglického originálu přeložila a upravila Bc. Magdalena Bartáková

Savage, D. Meridian: Super Udders with Over 2000 of Milk, a Winning Combination. Holstein International 2016, 8/23, 19.


Přidat komentář

Autor:

Text:

Opište tento text:

CAPTCHA

Komentáře

Aktuální články

Hledat

Aktuální počasí

 

In-počasí

Obrázek z galerie

Julie (Egal x Prohuvo) 1/17

            TOPlist