OPAŘANY 2016 - TENTOKRÁT PROEVROPSKÉ | Inplem

OPAŘANY 2016 - TENTOKRÁT PROEVROPSKÉ

Menu

Galerie

Tak, jako každý rok, začátkem května přivítalo příjemné předvadiště v Řepči soutěžní přehlídku českých strakatých a holštýnských krav. Počasí bylo příjemné, protože den předem pršelo a v době výstavy bylo tak příjemně vlaho. Díky tomu a prestiži celé akce se sešlo početné publikum.

Posuzovatel Rostislav Škrabal při práci.

Tradičně soutěž odstartovaly červené straky. Zde bylo předvedeno na třicet plemenic z nejvýznamnějších chovů z celé republiky. Je dobře, že producenti plemenného materiálu nezanedbávají ani výstavnictví.

Celkovou vítězkou se stala opravdu fantastická kráva z Radešínské Svratky číslo 400 410 961, která díky své celkové harmoničnosti dokázala vyhrát  již nejednu výstavu. Zároveň i vlastní dojivostí dělá pěknou reklamu svému plemeni (10 264 kg, 4,69%, 3,61% na čtvrté laktaci).

Trochu diskutabilní se mi zdála pozice nejlepší prvotelky a celkové vícešampionky, kterou nebudu jmenovat. Zdála se mi jako výborná představitelka trojstranného užitkového typu, přičemž v tahu by podle mého mohla vynikat. Navíc to, že nebyla ostříhána, svědčilo o nevalné péči vystavovatele.

Přehlídka holštýnek pak měla velký náboj. Bylo to dáno i tím, že to byla zároveň kvalifikace na letošní Evropskou výstavu v Colmaru ve Francii. Hodnocení se ujal, dle mého názoru, náš nejlepší současný posuzovatel pan Rostislav Škrabal. Na předváděných zvířatech byl hezky vidět pokrok co do exteriérových vlastností, který je na naší populaci holštýnek patrný.

V nabité kategorii prvotelek se nakonec stala vítězkou bohadlovská kráva Agras ELLY pro Expolde před staňkovskou redkou Sagitou po Aram a chorušickou Batidou de Coco po Atwood.

Mezi staršími kravami se po zásluze stala vítězkou ostřetínská Geneva 19 před bohdalovskou Vesnou a meclovskou Vister

Nejlepší redkou byla vyhlášena prvotelka Sagita ze Staňkova. Mezi další „hody“ milovníků redek patřilo vyhlášení krávy s nejlepším vemenem, jíž se stala ostřetínská Gracie 32 po Colt P-Red.

Před vyhlášením šampionky vyl ještě vyhlášen a odměněn Rosťovou slivovicí nejlepší vodič, kterým se stal „nestor“ výstavnictví v Čechách Lukoš Vogeltanz ze Srb.

Celkovou vítězkou výstavy se nakonec zalouženě stala ostřetínská Genua 19 ET po býkovi Perry.

Celková vítězka Opařanské výstavy Genua 19 ET po býkovi Perry

Na Evropu byly krávy vybírány po ukončení výstavy a to všemi bonitéry holštýnského Svazu a to veřejně. Je jasné, že zatím do Colmaru nejedeme vyhrávat, ale důstojně reprezentovat naše chovatelství. K tomuto účelu byly vybrány tyto krávy:

Do rezervy byly vybrány krávy:

Redholštýnky:

Do rezervy byly vybrány tyto redky:

Meclov Jota (Jotan) – Meclovská zemědělská a.s.

Nezbývá nežli kravám, jejich chovatelům, vodičům i fittérům popřát mnoho štětí a úspěchů v Colmaru.

Za naší firmu bych rád poděkoval kolegům Ing. Janovi Macháčkovi a Ing. Radkovi Hlavničkovi za perfektně provedený fitting krav z Chorušic, Černova, Chrudimi a Košetic. Je jasně vidět, že pro lidi z Inplemu nejsou krávy jenom prostým zdrojem obživy, ale jsou pro ně i láskou a životní náplní.

Ing. Petr Zajíček

Přidat komentář

Autor:

Text:

Opište tento text:

CAPTCHA

Komentáře

Aktuální články

Hledat

Aktuální počasí

 

In-počasí

Obrázek z galerie

Bulle

            TOPlist