Postřehy z Evropského šampionátu v Colmaru 2016 | Inplem

Postřehy z Evropského šampionátu v Colmaru 2016

Menu

Galerie

Evropská výstava, vrchol chovatelských akcí holštýnských chovatelů, nás letos zastihla v dosti nabitém období. Měli jsme těsně za sebou „Nezvěstice“ a v plném proudu přípravy na „Kralovice“. Nemohl jsem si však Cormar nechat ujít, a tak jsem zanechal kolegy pracovat a nabírat síly a vyrazil sám v úsporném režimu s Vaškem Šalounem z Inseminy.

Jeli jsme v pátek ráno tak, abychom stihli show Red Holstýnek a večerní aukci. Druhý den jsme zvládli celé předvádění holštýnů včetně Poháru národů a potom sedli zase do auta a vyrazili zpět domů.Podrobnou reportáž z akce jsme si dovolili přeložit a upravit z časopisu Holstein International a naleznete ji v samostatné aktualitě. Zde si dovolím spomenout jen pár osobních postřehů.

 

1. Colmar

Colmar je velice pěkné město blízko hranice s Německem v údolí Rýna. Hned „za humny“ se zdvihají kopce malebného pohoří Vosgine, jehož úpatí je celé porostlé vinicemi a jeho vrchy, které nepřesahují 1200 m. n. m., jsou porostlé půvabnými listnatými lesy. Colmar disponuje také krásným historickým centrem se spoustou kostelů a sítí úzkých uliček, které byly lemovány prastarými převážně hrázděnými domy se spoustou drobných balkónků.

Město Colmar

 

2. Výstaviště

Výstaviště se nachází na okraji města, je velice dobře dostupné a nejsou zde žádné problémy s parkováním. V halách, kde byly národní reprezentace krav uvázány, byly velmi vkusně umístěny stánky komerčních firem. Přímé prolínání zvířat a businessu bylo neobvyklé, ale velmi dobře zvládnuté.

 

3. Předvadiště

Předvadiště v Colmaru bylo velmi netradiční. Jednalo se vlastně o jakési divadelní jeviště lichoběžníkového tvaru. Tribuny byly tak, jak je u divadla zvykem, rozmístěny v oblouku u jediné, delší strany jeviště. Zpočátku to na mě nedělalo dobrý dojem, protože to umožňovalo dobrý výhled jen malému počtu diváků. Postupně jsem si však zvykl a na detaily předváděných zvířat jsem se koukal na velkoplošné projekci za samotným předvadištěm. Tato konstalace předvadiště také umožňovala využít skvělé světelné efekty kombinované s vodotrysky při vyhlašování šampionek a jiných příležitostech.

Předvadiště v Colmaru 2016

 

4. Junior show

Soutěž juniorů je již tradiční součástí Evropské výstavy. Spočívá v tom, že reprezentanti – junioři si vylosují ze skupiny „vyvoděných“ jalovic jednu svoji a judge pak hodnotí, jak si ji ostříhají, provedou finální fitting, a jak ji druhý den předvedou.  Touto soutěží se podchytávají mladí nadšenci a motivují ke zdokonalování se. Je velmi chvályhodné, že se této soutěže poprvé zúčastnili i dva zástupci z ČR. Vždyť i dnes u nás je už těžko představitelné, aby se jakákoliv výstava uskutečnila bez přičinění mládežníků. Je jen škoda, že je „Svaz“ nevyslal již dříve k účasti na některé z větších evropských výstav. Ostatní mladí účastníci juniorské show jsem poznával z předešlých akcí a bylo zřejmé, že díky bohatším zkušenostem jsou oproti našim ve značné výhodě. Pokud by pozvánky na evropské juniorské show, které na „Svaz“ dozajista chodí, nekončily v šuplíku nebo koši, pak věřím, že i naši mladí budou mít šanci bojovat o lepší umístění.

 

5. Česká reprezentace

Češi, domnívám se, zanechali v Colmaru dobrý dojem. Dle mého v týmu panovala velmi dobrá, dělná a profesionální atmosféra a všichni se snažili dělat maximum pro to, aby vše probíhalo hladce. Jednotlivé krávy i skupina při Poháru národů byla předvedena důstojně a v úrovni fittingu se Češi vyrovnají zahraničním delegacím. V kvalitě zvířat se Češi evidentně posunuli dopředu, ale, bohužel, všichni ostatní také nezaspali. Rozdíl se tedy v posledních letech nezvětšil, ale ani nezmenšil. Problémem našich krav již není utváření vemen či končetin, ale stále zaostáváme v kapacitě, užitkovém typu a především neumíme nachystat zvířata tak, aby byla předvedena ve špičkové „výstavní“ kondici. Toto nelze ponechávat náhodě, ale je třeba se již celou řadu měsíců před výstavou zabývat krmnou dávkou reprezentantek. Všimli jsme si tohoto problému již na minulých evropských výstavách, kde jsme navázali příslušné kontakty a podařilo se nám vyslat naše dva kolegy Jana Macháčka a Radka Hlavničku na příslušné školení do Itálie, aby se v tomto ohledu naučili více. Prvním výsledkem byla z našeho pohledu úspěšná prezentace Chorušické krávy Batida de Coco, která jako jediná odpovídající výstavní kondice dosahovala.

Češi v Colmaru

 

6. John Gribbon

Jde o pravděpodobně nejvýznamnějšího evropského judge posledních dvou desetiletí, který „pískal“ i WDE a RWF. Našim chovatelům je znám z Českého národního šampionátu. V Colmaru získal ocenění za celoživotní přínos holštýnskému plemeni. Smutné je, že si pro toto ocenění musel dojet na invalidním vozíku.

 

7. Šampionát Red Holštýnek

Šmpionát Red Holštýnek mě opět překvapil a to absolutní dominancí Švýcarských reprezentantek. Opravdu jen výjimečně se mezi prvními pěti v jednotlivých skupinách objevila kráva odjinud, než ze Švýcarska, a nejčastěji to byly krávy z Itálie, Velké Británie nebo Francie. Nechápu, kde byly krávy z Nizozemí, které se rádo chlubí velikou a údajně kvalitní populací „redek“. Naprosto fantastická byla Red Holštýnská grandšampionka Jordan Irene, která tento titul obhájila již podruhé a to ve věku dvanáct let!

 

8. Šampionát Holštýnek

Šampionát černostrakatých holštýnek byl úžasnou přehlídkou velkého množství parádních krav. Pro diváka bylo těžké udržet po celou dobu koncentraci. O to více obdivuji nasazení, profesionalitu a grácii judge Marcuse Mocka z Německa, který vše zvládl opravdu na jedničku. Co se týče úspěšnosti zástupkyň jednotlivých zemí, tak ta byla již podstatně pestřejší. Kromě Švýcarek se zde prosazovaly s úspěchem i krávy z Itálie, Francie, Velké Británie, Rakouska a Španělska.

Celkovou vítězkou se nakonec stala švýcarská národní šampionka Galys-Vray před jedenáctiletou Španělkou Ashlyn-Vray (Goldwyn). Zajímavostí je, že se obě narodily ve Francii a pocházejí ze známé rodiny UZES, ze které máme i některé krávy v ČR.

Pohár národů byl opravdu emočně nabitý. V předvadišti se shromáždilo čtyřicet krav a v hledišti byla atmosféra jako na finále MS ve fotbale. Bylo to elektrizující a vítězkami se nakone staly za ohromného aplausu domácí francouzské krávy před kravami ze Švýcarska a Španělska.

 

Celá výstava byla nesmírně silným zážitkem. Odnesl jsem si z ní spoustu profesních poznatků, příjemných setkání a hromadu emocí, které mi budou dodávat chuť do práce ještě dlouhou dobu.

Ing. Petr Zajíček


Přidat komentář

Autor:

Text:

Opište tento text:

CAPTCHA

Komentáře

Aktuální články

Hledat

Aktuální počasí

 

In-počasí

Obrázek z galerie

Husy pomořanské šedé

            TOPlist