Uzávěrky KU 2014/2015 | Inplem

Uzávěrky KU 2014/2015

Menu

Galerie

UZÁVĚRKY KONTROLY UŽITKOVOSTI 2014/2015

Tak jako každý rok, po ukončení kontrolního roku, předkládáme našim partnerům-chovatelům přehledy nejlepších krav, zapojených u nás do kontroly užitkovosti. Vždy je to také příležitost k zamyšlení nad vývojem a trendy.

Pro nás je velmi zajímavé, že každý rok přibývá chovů a krav, které s námi spolupracují.

Na celostátních přehledech je zajímavé, jak se stále rozevírají nůžky mezi holštýnskou populací, která již dosahuje průměrné užitkovosti přes 9500kg mléka a populací české straky, která se drží lehce nad 7000kg mléka. Potěšitelné je, že začal konečně stoupat počet uzávěrek jerseyek a brownswisů.

Mezi našimi chovateli již delší dobu dominují s obdivuhodnou užitkovostí chovatelé z Osevy Agri Chrudim. Vynikajících výsledků ale dosahuje i řada dalších chovatelů. Mnozí však volí cestu ekonomické užitkovosti, která není rekordní, ale lze ji dosáhnout s mnohem menšími náklady.

Mezi tříděním podle různých parametrů užitkovosti mě zaujala nejužitkovější kráva z Žídněvsi, dcera vysloveně typového MR Sama. Další neuvěřitelná kráva je bezpůvodová kráva pana Nevláčila, která na 8 laktaci nadojila 10 500kg mléka s průměrným tukem 6,68%!

Za největší hrdinky však považuji krávy s vysokou celoživotní užitkovostí. Zde uvádíme pouze živé krávy, a tak Princeznu ze Svrkyně vyřazenou kvůli IBRu, vystřídala neuvěřitelná Ester z Chrudimi se 143tisíci kg mléka. Je velmi potěšitelné, že množství krav, které nadojí více, nežli 70tisíc kg mléka, stále stoupá a nyní je jich 138.

Celý rok informujeme o výstavních úspěších našich chovatelů, a tak je jasné, že i TOPka krav s nejlepším hodnocením zevnějšku je velmi nabitá. Aktuálně je zde 126 krav hodnocených VG85 a lépe.

Na závěr nelze jinak, nežli popřát chovatelům, aby dokázali udržet dobré výsledky i v dalším roce, který bude jistě postižen nízkou úrodou krmiv.

Petr Zajíček

 

Kompletní přehled uzávěrek KU 2014/2015 ve formátu pdf

Aktuální články

Hledat

Aktuální počasí

 

In-počasí

Obrázek z galerie

            TOPlist