Vše nejlepší k narozeninám, Hurayi | Inplem

Vše nejlepší k narozeninám, Hurayi

Menu

Galerie

Huray(Happy Birthday Huray)

 Ke dvanáctým narozeninám nejvýznamnějšího plemeníka

   Sfouknout svíčky si Huray nemůže, ale na jeho památný den v inseminacní stanici Greifenberg nezapomněli. 20. září 2014 slavil jejich nejlepší „zlatý“ býk dvanácté narozeniny.

 

   „Do celého světa se do dnešního dne prodalo již asi 300 000 inseminačních dávek a poptávka po nich je mimořádná,“ říká ředitel inseminační stanice Hermann Zuchtriegel. Několik dní po svých narozeninách se Huray hrdě prezentoval na Nachzuchttour v Greifenbergu.

   „Jeho produkce ejakulátu s věkem už klesla, dnes jde už asi jen o čtvrtinu objemu, který byl schopen poskytnout v době svého vrcholu,“ říká Zuchtriegel. Nicméně přepočteno na lidské roky je Hurayovi už 84 let a i v tomto věku je schopen skoku a odběru ejakulátu dvakrát týdně. To si rozhodně zaslouží respekt!

   Hurayova vysoká plemenná hodnota a jeho libido ho činí jedním z nejvýznamnějších a nejcennějších býků v celé „Brown Swiss historii“. V počtu dcer je jen třináct býků před ním, ale žádný z nich již dnes není k dispozici. Huray má aktuálně 16 039 dojených dcer a býky jako Hucos (16 101 dcer), Simvietel (16 117 dcer), Jinx King (16 435 dcer), Playboy (16 531 dcer), Prelude (16 857 dcer), Collection (16 882 dcer), Denmark (16 956 dcer), Jublend (17 087 dcer) a Etvei (17 683 dcer) brzy dohoní, a to i tehdy, kdyby měl zítra skonat. Brzy by se tak Huray mohl vyšvihnout třeba až na páté místo v pořadí nejlepších býků a cílevědomě tak útočí na býky před sebou: Erst Pete Rose (21 392 dcer), Vinos (23 051 dcer) anebo Jetway (26 600 dcer). Na první pozici je to ale samozřejmě ještě dlouhá cesta: Starbuck a jeho 31 837 dcer.

 dcera Huraye dcera Huraye

Jednička svého plemene

   V dnešní době neovlivňuje žádný jiný býk evropský chov plemene Brown Swiss tak významně, jako právě Huray. Skoro ve všech zemích dominuje on, jeho synové a vnuci žebříčkům plemenných hodnot. Také v topkách krav najdeme Hurayovy dcery na předních pozicích a to nejen v Německu.

   Dominuje také na poli plemenných býků: „Většina býků s geny pro vysokou mléčnou užitkovost je s Hurayem příbuzná,“ řekl stručně jeden chovatel, „to je téměř neuvěřitelné!“ Přesněji řečeno: Z padesáti býků zlepšovatelů v D/A topce s plemennou hodnotou přes +1000kg mléka je dvacet šest příbuzných s Hurayem v první nebo druhé generaci.

   Ještě více je to vidět u býků „v nasazení“: Greifenberg má aktuálně v nabídce osm plemeníků s RZG 130 a vyšší, šesti z nich koluje v žilách Hurayova krev. V Memmingenu je devět býků s RZG 130 a vyšší, z toho osm je příbuzných s býkem Hussli a šest s Hurayem. U společnosti RBW má sedm ze třinácti býků v horním segmentu rodokmenu Huraye. A pět ze šesti býků má v rodokmenu býka Hucos, jehož předkem je americký býk Smoky Hollow Hustler (O: Nakota Pavanne Evilo), který je ze stejné rodiny jako Hussli a Huray.

   Smoky Hollow Hustler se narodil v roce 1979, ve stejném roce jako Simon a Vigate. Tento býk také dodnes významně ovlivňuje chov plemene Brown Swiss v Evropě a to skrz svého pravnuka Hucos a vnuka Hussli, jehož syny jsou právě Huray, Driver, Hussant, Husir, Hupoly, Rivaldo nebo Husjet.

 Z německého originálu B, J. Happy Birthday Huray: Zum zwölften Geburtstag des einflussreichen Vererbers. Braunvieh 2014, 42. přeložila Magdalena Bartáková.

Aktuální články

Hledat

Aktuální počasí

 

In-počasí

Obrázek z galerie

Husy pomořanské šedé

            TOPlist