Svaz chovatelů Brown Swiss a Jersey | Inplem

Menu » Svaz chovatelů Brown Swiss a Jersey

Menu

Galerie

Špičkové brownky na Swiss Expo 2018 Lausanne

Je vždy velkým zážitkem navštívit výstavu ve Švýcarsku. Zdejší chovatelé jsou opravdu nadšenci a svá zvířata opravdu milují. Swiss Expo je navíc národním šampionátem a tak i organizátoři mají vše nachystané do posledního detailu. Pro nás je to velkou inspirací pro pořádání našich výstav.

Jersey show na Swiss Expo Lausanne 2018

Po dvou letech jsme navšívili tuto prestižní přehlídku jerseyek, která je otevřeným mezinárodním švýcarským šampionátem.

HNĚDÁ KRÁSA V BRNĚ ANEB II. NÁRODNÍ ŠAMPIONÁT BROWNSWISS V ČR

Je neuvěřitelné, že před nemnoha lety byly Brownky v ČR známy pouze z knih, časopisů či zahraničních dovolených, zatímco dnes je chovatelská základna již natolik široká a schopná, že dokázala za podpory Svazu chovatelů málopočetných dojných plemen skotu uspořádat již II. národní šampionát. Ten dokonce dle hodnocení zahraničních návštěvníků snesl srovnání s prestižními výstavami v Evropě jak po stránce organizační, tak množstvím a kvalitou zvířat.

BROWN SWISS NA SWISS EXPO LAUSANNE

Reprotáž z výstavy ve švýcarském Lausanne z ledna 2016. Vystavována byla místní plemena skotu, chybět tak nemohla show plemene Brown Swiss a Original Brown Swiss. Článek zde.

Brune 2016: Palma to dokázala

Zeus Palma se stala vítězkou Evropské výstavy v Mende v dubnu 2016.

dy

Zeus Palma (CH), nová evropsá šampionka z Mende 2016


Přístav

 

Seriálová hvězda z Farmy Tehov

Inplem

JAK SE CHOVAJÍ BROWNKY V ITÁLII ANEB MISE ČESKÝCH NADŠENCŮ NA NÁRODNÍ VÝSTAVU VERONA 2016 A CHOVY V JIŽNÍM TYROLSKU

Šampionkou výstavy se stala zasloužilá ASTRID (VASAL)

Ve dnech 5. – 7. února 2016 uspořádal ČSCHMDPS ve spolupráci s firmou INPLEM s.r.o. zájezd do Itálie. Zúčastnilo se jej celkem dvanáct chovatelů a příznivců plemene Brown Swiss, jehož obliba v ČR v posledních letech stoupá.

OTVÍRAČKA NA FARMĚ BLÁTO

Manželé Kateřina a Pavel Šichovi si na jaře roku 2015 nechali od INPLEMu dovézt na svou Farmu Bláto osm prvotelek plemene Brown Swiss přímo z německého Algavska. Jejich dosavadní produkce se tak rozšířila o kravské mléko a výrobky z něj.

CHOVATELÉ A PŘÍZNIVCI PLEMENE BROWN SWISS SE KONEČNĚ DOČKALI 1. NÁRODNÍHO ŠAMPIONÁTU SVÉHO PLEMENE V ČR

Royal Winter Fair 2013

Royal winter fairJersey, Brown Swiss a Ayrshire
na Royal Winter Fair 2013

Při návštěvě Kanady jsem měl možnost na národní výstavě hospodářských zvířat "Royal winter fair" sledovat národní šampionáty u nás doposud málo chovaných mléčných plemen Jersey, Brown Swiss a Ayrshire. Byl to vskutku nevšední zážitek sledovat, s jakým nadšením, umem, pílí a láskou chovatelé prezentovali svá zvířata před veřejností.

Opět za hnědou láskou do Algavska

Algavsko - chata

 Opět za hnědou láskou do Algavska

   Stává se již tradicí, že Inplem na podzim pořádá poznávací zájezd pro příznivce plemene Brownswiss (Braunvieh) do Algavska. Také letos jsme vyrazili v termínu 8 - 10. 10., s třemi auty plnými tradičních příznivců plemene, ale také několika nových zájemců.

Výlet za Brown swissy aneb podzimní Algavsko

 

Výlet za Brown swissy aneb podzimní Algavsko 

Jsme velcí fandové chovu tohoto krásného skotu a tak jezdíme získávat nové zkušenosti a nakupovat nová plemenná zvířata.

Každý rok 1-2x jezdíme do Algavska nakupovat pro chovatele kvalitní plemenná zvířata. V letošním roce jsme byli v květnu v Buchloe a v listopadu v Kemptenu. V největší míře nakupujeme malé jalovičky (1-2 měsíce), dále pak čerstvě otelené prvotelky a plemenné býky. Většina zvířat je dražena na aukci. Podzimní výjezd jsme se rozhodli zpestřit více exkurzemi na farmách, a tak jsme jeli na 2 dny.

Brown-Swiss

Brown-Swiss

 Brown-Swiss (Švýcarský hnědý skot), je jedním z nejstarších kulturních plemen skotu, se středním až větším tělesným rámcem. Přibližná hmotnost dospělých krav je 550 – 650 kg a kohoutková výška 135 – 140 cm. Někdy je toto plemeno zařazováno mezi plemena s užitkovostí kombinovanou, maso - mléčnou (tzn. převažující je mléčná užitkovost). Dnes se však spíše řadí mezi plemena s užitkovostí mléčnou, což platí především pro populaci zvířat chovanou v severní Americe (USA, Kanada).

Mléčná užitkovost se za normovanou laktaci (305 dní) u tohoto plemene pohybuje v rozmezí 6000kg až 8000kg mléka, s mléčnými složkami - tuk 3,8% - 4,1% a bílkovina 3,3% – 3,5%. Nejvyšší mléčné užitkovosti je dosahováno v Kanadě a USA.

Typické zbarvení tohoto plemene je celoplášťově hnědé až šedé (různé odstíny těchto barev). Paznehty, mulec a konce rohů jsou černě zbarvené, u některých zvířat se navíc může vyskytovat tmavý pruh přes hřbet a světlejší zbarvení kolem mulce.

Předností tohoto plemene je především nenáročnost, dobrý zdravotní stav zvířat, pevná konstituce spolu s velmi dobrými končetinami a dlouhověkost, i více jak 14 laktací.

 

 ADAMALFONS

 

 

 

 

 

 

1

Aktuální články

Hledat

Aktuální počasí

 

In-počasí

Obrázek z galerie

            TOPlist