Chov romanovských ovcí | Inplem

Menu » Chov romanovských ovcí

Menu

Galerie

Chov romanovských ovcí

Historie chovu na Tehově 

Počátkem chovu romanovských ovcí na naší farmě je rok 1997, Barča - zakladatelka chovukdy byly zakoupeny dvě jehničky od pana Nováka z Žebušic. Jednalo se o pravé sestry z paterčat linie Rekrut. Tyto dvě bahnice vynikaly vysokou plodností, mléčností a dobrým mateřským pudem. Pod jmény Barča a Fanča se staly zakladatelkami našeho chovu. Nalezneme je v původech všech našich zvířat. Lepší z nich, Barča (516109), uhynula až v roce 2008 po porodu čtyřčat ve věku 11 let. Za svúj úctyhodně dlouhý život odchovala 39 jehňat. Její CPH se pohybuje okolo 120, což ji řadí do špičky populace v celé ČR.

Plemenný chov

Beran romanovské ovceNáš chov je veden jako plemenný s nejvyšší chovatelskou a plemenářskou péčí. Chov se zaměřuje na produkci plemenných beranů a jehnic. Od počátku chovu jsme prodali již 37 plemenných beranů a 160 plemenných jehnic a bahnic. Plemenná zvířata exportujeme do mnoha zemí Evropy (Slovensko, Chorvatsko, Bosna, Bulharsko, Malta, Holandsko, Polsko).

Genotypizace citlivosti na scraepie

Všichni jedinci v našem chovu jsou již s genotypem ARR/ARR (R1).


 Naše šlechtitelské priority

Co je romanovka?

Jehně romanovkyRomanovská ovce je především ovcí plodnou a kožichovou.Počátky chovu tohoto plemene sahají do Ruska 17.-18. století. Dnes je toto plemeno rozšířeno téměř ve všech zemích Evropy.

Romanovská ovce má střední tělesný rámec s jemnou kostrou. Hlava je černá s bílou lysinou, nohy jsou černé s černě pigmentovaným paznehtem. Vlna je charakteristická tím, že světlá podsada je delší, než černé pesíky. Je-li ovce ostříhaná, tvoří to dojem ocelové šedi. Díky tomuto barevnému efektu je vyčiněná kůže velmi atraktivní. Vlna neplstnatí a výtečně izoluje. Charakteristickou vlastností pro romanovky je dobrá chodivost a pevný pazneht. 

Romanovka s jehňatyNejvíce ceněnou vlastností je však plodnost. Romanovka nemá sezónní říji a proto je možné připouštět ji kdykoli v průběhu roku. Není tedy problém odchovat během jednoho roku dvoje jehňata. V průměru připadají na jedno bahnění 3-4 jehňata, která se rodí drobná, avšak vitální s dobrou růstovou schopností. V našem chovu dosahují jehňata ve 100 dnech hmotnosti 22-30 kg. Dospělé ovce váží 60-70 kg a berani 70-80 kg. 

Romanovka s jehnětemPředevším pro tyto své vlastnosti je romanovská ovce ideální pro využití v užitkových chovech do mateřské pozice. Není lepší způsob jak dosáhnout co nejvyšší produkce masa, nežli využití heterozního efektu a fenomenálních vlastností (plodnosti a mléčnosti) romanovky v kombinaci s vlastnostmi specializovaných masných plemen (růstová schopnost a osvalení). Tedy na matky čistokrevné romanovky připouštět berany suffolka nebo texela. Získáte tak mnoho zdravých jehňat, která dobře rostou a dobře se zpeňěží. 

Chovatelské úspěchy na Tehově


Náš chov se pravidelně umisťuje na předních místech v odchovech jehňat i na speciálních výstavách romanovek. V roce 2004 se umístil na 1. místě v rámci celé České Republiky a mezi všemi plemeny v produkci kg jehňat ve 100 dnech na bahnici s výsledkem 118 kg. V roce 2005 jsme získali celorepublikově 2. místo podle kg odchovaných jehňat ve 100 dnech 87,1 kg. V roce 2006 chov získal 1. místo za kg odchovaných jehňat ve 100 dnech 81,4 kg. Rok 2007 nám přinesl ocenění za nejlepší kolekci Elitní výstavy romanovských ovcí Stránčice 07. V roce 2008 jsme získali 2x titul Miss romanovka, a to na Elitní výstavě romanovských ovcí Horní Bučice 08 a na Elitní výstavě romanovských ovcí Stránčice 08.

BUČICE 2016

Tak, jako každé jaro, se chovatelé Romanovských ovcí sešli 11. června v Horní Bučici. Uskutečnila se zde již osmnáctá „Jarní výstava Romanovských ovcí“.

Zajda s ovcemi

Ing. Petr Zajíček se svou bahnicí 82 277 921 s paterčaty.

1

Aktuální články

Hledat

Aktuální počasí

 

In-počasí

Obrázek z galerie

romanovky TEHOV

            TOPlist