Switch to English

STÁLÍ I NOVÍ ŠPIČKOVÍ PLEMENÍCI Z USA

Slide C1 modele1S příchodem měsíce srpna, v reakci na nové plemenné hodnoty, se pravidelně zamýšlíme nad tím, co našim chovatelům nabídnout z vyvstalé světové špičky.

rubicon býk

Nejsilnější světovou populací holštýna je bezesporu USA. Proto bychom se u ní rádi stručně pozastavili. Poněkud zjednodušeně můžeme býky rozdělit do tří základních skupin, jejichž použití se samozřejmě prolíná v závislosti na prioritách každého z Vás chovatelů.

První skupinou jsou býci prověření na dcerách. U těchto býků se dá říci, že pokud vyslovíme jejich jméno, tak nám vždy okamžitě „naskočí“ vlastnost, která ho prioritně definuje. DETOUR (Midnight x Mogul) = fitnes, DIXON (AltaOak x Robust), DRACO (Cashcoin x Robust), Montross JEDI (Montross x Supersire) = skvělá produkce, KINGBOY (Mccutchen x Super) = zevnějšek, výborná plodnost ověřená praxí, PROFIT (Partyrock x Mogul), VERTEX (Tetris x Mccutchen) = univerzálnost.

Stálicí v naší nabídce je bezesporu RUBICON (Mogul x Robust). Jeho první prověření na dcerách jsme mohli zaznamenat již v dubnu 2017 a od té doby se trvale pohybuje na předních místech USA žebříčku, nebo ho vede. Od počátku prověření je významným zlepšovatelem  produkce mléka, včetně neuvěřitelně plusových složek (tuk +120 kg a +0,26 %). Jeho dalším  pozitivem je výborný index končetin a snadnost telení přípustná na jalovice, což ho předurčuje v sexované formě SexedULTA 4M k masivní použití v připařování jalovic. Důkazem síly manifestace jeho zmiňovaných vlastností může být i fakt, že v České republice jeho RPH končetin na již laktujících dcerách je 140!

Jeho světově nejvýše postaveným synem je genomický býk DYNAMO (Rubicon x Robust), jehož matkou není nikdo jiný než dnes již legendární Miss Ocd Robust Delicious-ET - mimo jiné matka býků DRACO, DIXON, DELCO, DANTE, DENVER, DECOY aj. V DYNAMOvi se tedy snoubí linie Rubicona s jednou z nejlepších rodin světa. Pozorný čtenář jistě zaregistroval, že původově se v podstatě jedná o příbuzenskou plemenitbu. Otec matky Rubicona je býk Robust a otec matky Dynama je tentýž Robust.

rubicon daughter Guided Path RUBICON 2171 VG 85 2Yr

Podobná situace nastává i u dalšího o generaci mladšího „genomáka“  jménem RAPID (Rubi-Haze x Rubicon), který je opět ze strany otce i matky prochován přes Rubicona na býka Robust. RAPIDovou matkou je St Alana Rub 54761, která je zároveň matkou býka Abbotsford (Noble x Rubicon) o jehož inseminační dávky dlouhodobě usilujeme. Jak vidno, svět špičkové genetiky se točí nejen kolem několika linií, ale i kolem několika rodin. Býky DYNAMO a RAPID, jsme plynule vstoupili do druhé skupiny, tedy býků genomických.

Tím ale naše nabídka zdaleka nekončí. Chovatelé, kteří kladou velký důraz na zevnějšek, mohou volit býky UPGRADE (Crush x Atwood) PTAT 4,46!,  APPLY (Crush x Monterey) PTAT 3,75, nebo nově MAKER (Saloon x Kingboy) PTAT 3,89  v němž se snoubí výborná produkce ze strany otce s extrémně typovou rodinou Triplecrown KB Barbie (Kingboy x Doorman x Goldwyn). Dalším výrazně typovým býkem je RED carierový CEO RC (Jordy-RED x High Octane). Pro změnu produkčními genomáky jsou bezrohý ZORRO P (Jedi x Overtime P) a TWITCH (Helix x Delta).

Třetí skupinou býků jsou tací, kteří již nějaké množství dcer mají, ale zatím jich není dostatečný počet, aby mohli být zařazeni jako prověření do USA TOP listu. Takoví býci se provozně nazývají rozprověření. V této kategorii můžeme nově nabídnout býky SAMURI (Altaspring x Supersire), jehož hlavní devizou je excelentní vlastní plodnost. Navíc je nositelem atraktivní kaseinové kombinace BB A2A2. Dále superprodukční býk TOPSHOT (Supershot x Embassy), jehož TPI s přibývajícím množstvím dcer trvale stoupá. Současná hodnota 2754 by ho řadila na 4. místo USA TOP listu, ale zatím mu chybí reálné hodnocení dcer z hlediska typu. I TOPSHOT je kaseinová kombinace BB A2A2.

Naše nabídka je velice bohatá a široce překračuje možnosti tohoto stručného článku. V případě jakýchkoliv dotazů nás tedy neváhejte kontaktovat.

Těšíme se na další spolupráci!

Jana Brodská

šlechtitel skotu

   

VÝPIS ČLÁNKŮ

GALERIE

Obrázky z Farmy

NAŠE ROMANOVKY

Statistika

Počet zobrazených článků
4992130

Sídlo firmy & farmy

INPLEM s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 29128013

DIČ CZ29128013


Farma Tehov - Ing. Petr Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 43754848

DIČ CZ6801171795