Switch to English

ČESKÉ KRÁVY NA VÝSTAVĚ SKOTU VE VERONĚ aneb NEHLEDEJ VÝMLUVY, PŘIJÍMEJ VÝZVY

V1Ve dnech 27. 1. – 1. 2. 2020 proběhla v rámci zemědělské výstavy FIERAGRICOLA VERONA 2020 i DEVATENÁCTÁ EVROPSKÁ OTEVŘENÁ HOLŠTÝNSKÁ PŘEHLÍDKA, které se zúčastnila i Česká republika a to v zastoupení 1. Zemědělské a. s. Chorušice.

Do Verony tak putovaly tři české krávy a devítičlenný tým. Ten vyrazil na cestu už v pondělí 27. 1. okolo 5. hodiny ranní a na výstaviště do Verony dorazil těsně před příjezdem českých krav, mezi 4. až 5. hodinou odpolední. Po příjezdu, na české účastnice čekala velmi přísná veterinární příjemka a až po doložení všech potřebných dokumentů mohly být krávy vyloženy.

První tři dny se nesly v duchu příprav a vymýšlení "strategie" na hlavní den. Každé ráno se krávy odváděly do mycích boxů, kde si užívaly teplou sprchu. Ano, opravdu nás všechny mile překvapilo, že z hadice teče teplá voda. V odpoledních hodinách se náš fittérský tým ve složení Lukáše Výborného, Terezy Kosobudové a Radka Hlavničky pouštěl do stříhání krav, které každým dnem byly čím dál upravenější. Probíhaly přesné výpočty hodin a zkoušky, v kolik se má jaká kráva podojit, aby v pátek mohla ukázat svojí ohromnou kapacitu vemene. Jeden večer jsme krávy vzaly do místního předvadiště, aby je v pátek nic v kruhu nepřekvapilo. Ze čtvrtka na pátek se držela noční hlídka, kde se zároveň v určenou hodinu dojilo, a udržovaly se krávy v čistotě.

V3Během veškerých příprav proběhl v italském předvadišti i JUNIORSKÝ ŠAMPIONÁT VE VODĚNÍ KRAV, kterého se zúčastnila studentka Střední zemědělské a veterinární školy v Lanškrouně Nela Sršňová, která důstojně reprezentovala mladé české chovatele v mezinárodní konkurenci.

Dále proběhla i SOUTĚŽ MLADÝCH BONITÉRŮ, kde Milan Mikšovský, zootechnik z 1. zemědělské a. s. Chorušice, ukázal své dobré oko hodnotitele a tím obsadil krásné druhé místo a to dokonce v široké konkurenci minimálně dvaceti dalších soutěžících!

Foto Capra

Obě výše uvedené juniorské přehlídky "pískal" judge Massimo Capra, velká osobnost mezinárodního výstavnictví, kterého chovatelé mohli vidět při práci dokonce i v ČR - konkrétně na Kralovické zemědělské výstavě v roce 2019.

V pátek 31. 1. nastal den ,,D‘‘. Od ranních hodin probíhaly přípravy už ve velkém! Před vstupem do předvadiště všechny krávy čekala ještě veterinární kontrola, zda jsou kondičně v pořádku a nemají příliš přeplněná vemena. Z českých krav přišla první na řadu prvotelka CHORUSIC BRAWMASTER LUCILLE 10 s vodičkou Andreou Paličkovou, zootechničkou 1. ZAS Chorušice. Jejich čas předvedení nastal ve 14 hodin odpoledne.  Skupinu prvotelek ovládla kráva CERES DETOUR SUMMA, po výborném americkém býkovi DETOUR, jehož inseminační dávky nabízíme českým chovatelům. V současné době se v ČR již rodí jeho potomci.

V druhotelkách nás zastupovala CHORUSIC SALT MILI 3 s vodičem Milanem Mikšovským. V této kategorii ovládla vedení ELLE GOLWYN HARRIET. Z posledních českých krav vstupovala do předvadiště v kategorii starší krávy CHORUSIC GOLDSUN CINZANA 2 s vodičem MVDr. Miroslavem Hrdličkou, ředitelem 1 ZAS Chorušice. Vítězka této kategorie se stala italská kráva CASTELVERDE ATWOOD JENNIFER ET.

V4Vyhlášení šampionky DEVATENÁCTÉ EVROPSKÉ OTEVŘENÉ HOLŠTÝNSKÉ PŘEHLÍDKY se uskutečnilo až ve večerní hodině a po celém dni napínavých "bojů" o postup do finále, kdy se v předvadišti utkalo šest nejlepších krav od prvotelek až po starší krávy. Nakonec judge MARK NUTSFORD rozhodl, že se šampionkou výstavy stává italská kráva se skvělým exteriérem, velkou kapacitou a dobrým upnutím vemene CASTELVERDE GOLDSUN LAURA z farmy QUAINI GIUSEPPE CASTELVERDE HOLSTEIN. Rezervní šampionkou se stala  WYNDFORD ATWOOD GREY ET z farmy ERRERA HOLSTEINS SOC.AAGR. S. S.

Když se ohlédnu za celým týdnem, tak si dovolím říct, že výstava byla velmi úspěšná. Jak z pohledu týmové práce, tak i z pohledu té organizátorské, kterou Italové zvládli na jedničku. Myslím si, že skvadra českého týmu nemohla být lepší. Všichni jsme odvedli skvělou práci. Každý přesně věděl, co má dělat a zároveň jsme si všichni navzájem dokázali pomáhat. Každý z nás si domů odvezl nejméně jeden zážitek, na který nezapomene. Např. i jen domluvit počet lístků na oběd a na večeři s Italkou, která neuměla ani slovíčko anglicky, to chce opravdu velkou dávku trpělivosti a smyslu pro humor. Co se týče příprav krav a všeho okolo s tím spojeným, máme ještě nějaké rezervy, které se dají vylepšit, a ve kterých jsou ostatní země o něco lepší než my. Bylo neuvěřitelné sledovat, jak do předvadiště vstupují postupně různé kategorie od prvotelek až po starší krávy. Jedna kráva hezčí než druhá a bylo opravdu těžké určit, která z nich se dostane až do finále. O to větší radost jsme měli, když naše dvě české krávy neskončily na posledních místech. Jediné co nás všechny celkem zarazilo, bylo chování ostatních týmů. Každý si hleděl svého, nikdo se moc s jinými nebavil a, nedej bůh, když se jim sáhlo jen na stéblo sena nebo senáže, jak se hned ohrazovali, že "tohle teda ne!". O to víc bylo zarážející, že po vyhlášení šampionky si všichni začali podávat ruce, objímat se apod. Tohle chování se u nás na výstavách moc nevidí.

Na závěr cituji doktora Hrdličku, jehož "NEHLEDEJ VÝMLUVY, PŘIJÍMEJ VÝZVY" se stalo jakýmsi heslem celé výstavy a bylo odpovědí na všechny vzniklé problémy. Troufám si říct, že jako český tým, jsme ukázali, že výzev se rozhodně nebojíme, a že je dokážeme přijímat s hrdostí a se ctí. Pro všechny z nás to byla zase jedna cenná zkušenost do života. Dalších šancí se něčeho tak úžasného zúčastnit se určitě každý z nás rád chopí.

Kompetní fotogalerii z celého týdne ve Veroně naleznete zde.

Kompletní výsledky a oficiální fotografie nalzente zde, na stránkách ANAFIJ.

Základní výsledky:

Grandšampionka:  
 171 IT019990925409 CASTELVERDE GOLDSUN LAURA 
 
 Goldsun x Laurin x Lyster 
Rezervní šampionka:  
 168 UK304281701640 WYNDFORD ATWOOD GREY ET 
 
 Atwood x James x Indro 
Nejlepší vemeno:  
 131 IT035990812848 ELLE GOLDWYN HARRIET 
 
 Goldwyn x Jasper x Cousteau 

 

Kamila Hesová

LQ Cz000384837921

LQ Cz000433974921

LQ Cz000463164921

 

VÝPIS ČLÁNKŮ

GALERIE

Obrázky z Farmy

NAŠE ROMANOVKY

Statistika

Počet zobrazených článků
4233216

Sídlo firmy & farmy

INPLEM s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 29128013

DIČ CZ29128013


Farma Tehov - Ing. Petr Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 43754848

DIČ CZ6801171795