Switch to English

GenoSource – významný dodavatel elitní genetiky holštýnského plemene

GenoSource je jedním z nových hráčů na severoamerickém holštýnském trhu. Je to podnik, který byl založen s úmyslem stát se jedním z hlavních zdrojů elitní genetiky a jeho provoz zahrnuje kombinaci posledních trendů a poznatků na poli IVF a dalších moderních chovatelských technologií s některými z nejvýznačnějších krevních linií plemene. To vše směřuje k jedinému cíli: šlechtit holštýnky vysoce efektivní, jejichž chov bude maximálně výnosný.

Místní genetika je v oboru poměrně známá, ale vlastní GenoSource byl založen až roku 2014 a momentálně stádo čítá asi 2 800 krav. Díky exkluzivní dohodě každý rok poskytuje do testace ST Genetics 50-60 mladých býků, z nichž se a si polovina kvalifikuje pro reálnou produkci inseminačních dávek. Dalším produktem jsou embrya elitních zvířat o vysokých selekčních indexech, která GenoSource obchoduje celosvětově.

delicious HO840003006989479Prominentní Miss. Delicious

Poslední tři roky se GenoSource se svými zvířaty účastní také aukcí a v roce 2019 se mu podařilo prodat jalovici v přepočtu asi 8 250 000 Kč. Šlo o elitní zvíře z rodiny Miss OCD Robst Delicious, která získala titul Global Cow pro rok 2018. Žádná jiná kráva v historii plemene neovlivnila žebříček prověřených býků tak významně, jako ona – je matkou hned devíti prověřených býků v TOP25! Je jím například s TPI 2784 býk Dynamo, syn již legendárního Rubicona, nebo plný bratr býk Dynasty. Tito bratři tak v sobě kombinují genetiku dvou ikonických rodin. Jejich dcery se vyznačují značnou uniformitou, středním tělesným rámcem a velmi pěknými vemeny.

Rodina Miss Delicious má v genetickém programu přímo prominentní postavení a čítá momentálně asi stovku vnuček a pravnuček, které se GenoSource snaží maximálně diverzifikovat celou řadou krevních linií. Jednou z hvězd této rodiny je Ms Rubicon Delicious 73358, která má řadu dcer a vnuček s gTPI přes 2800 a NM přes 1000. Její vnuk GenoSource Dedicate Dominguez jako genomický býk má aktuální hodnotu gTPI 2981 a GenoSource od něho právem čeká mnoho.

Captain, TOP 1 dle gTPI

Na prvním místě mezi aktivními genomickými býky je s TPI 3059 GenoSource Captain. Je zajímavý mimo jiné svým původem, ve kterém najdeme zase trochu jiné krevní linie, než jsou obvyklé u jiných mladých genomických býků. Jeho otcem je Hurtgenlea Richard Charl, matkou GenoSource Sabre 35223 VG85. Jeho původ ze strany matky vede k dalším ikonám jako je Shamrock a Robust.

SANDY VALLEY ROBUST RUBY ET HOUSA000069998487Sandy-Valley Robust Ruby

Další plemenicí ve stáji GenoSource, která stojí za povšimnutí, je také Sandy-Valley Robust Ruby EX90, matka Rubicona a řady dalších býků. Je přímým potomkem Sapphire, matky býků Saloon a Sterling,  její původ je v Dellia.  V současnoti je jí 9 let.

Progresivní šlechtielský program světové úrovně

Šlechtění se orientuje hlavně na výši NM a většina dárkyň embryí má vlastní NM alespoň 1000. Hlavními šlechtiteli jsou Rauen a Kyle Demmer, kteří se zaměřují na vytyčený cíl: produkovat silné a funkční krávy přizpůsobené pro volné ustájení při snaze zachovat určitou měrou také outcrossovou genetiku. Vyhledávají krávy střeního tělesného rámce s dobrou produkcí a snadným telením. Drží se přesvědčení, že nejlepší krávy stáda dobře dojí, aniž by na sebe poutaly mnoho pozornosti.

Trh s embyi v USA v posledních letech poněkud stagnuje v důsledku nízkých cen mléka. Genetický porgram GenoSource tak nemůže zůstávat pozadu a musí být konkurence schopný na světovém trhu. Export embryí do celého světa včetně EU je v současné době hlavním odbytištěm elitní genetiky z této mladé společnosti s nesmírně dynamickým rozvojem.

V našem katalogu býků naleznete hned několik synů a vnuků samotné Miss Delicious: Decker, Dixon, Draco, Dynamo, Dynasty, Nighthawk, Noble a tzv. Legend Sires z téže rodiny Dedicate a Nashville. Podrobnější informace o nich a srovnání naleznete v příslušné sekci.

 

Magdalena Zajíčková

Sandy Valley Plane Sapphire HOUSA000066454736

Sapphire

 

VÝPIS ČLÁNKŮ

GALERIE

Obrázky z Farmy

NAŠE ROMANOVKY

Statistika

Počet zobrazených článků
4065793

Sídlo firmy & farmy

INPLEM s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 29128013

DIČ CZ29128013


Farma Tehov - Ing. Petr Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 43754848

DIČ CZ6801171795