USA Plemenné hodnoty 12/20

IT017991512628 Mirabell SOUND SYSTEM EX94Na úvod mého komentáře mi dovolte zamyslet se nad jednou věcí, ke které mě inspirovalo sledování nejpoužívanějších býků po čtvrtletích v USA. To, že to jsou ve většině býci prověření na dcerách, již nikoho nepřekvapí. Ale to, že to většinou nejsou býci z úplné špičky TOPu, je zvláštní.

Spojuje je však většinou jedna věc a to: špičkový exteriér (vč. velkého tělesného rámce) a skvělá vemena. Jedná se například o býky King Doc, Delta Lambda, Hotline či Sound System a další. Jak to, že spoustě chovatelů nevadí velký rámec? Není to jenom proto, že mají rádi velké krávy, ale hlavně proto, že se zjišťuje, že kalibr zvířete nekoresponduje nutně s konverzí živin a jejich efektivním využitím na mléčnou produkci, ale spíše s potřebou vyššího podílu živin z objemu nežli z jadrných krmiv. Proto selekce podle indexů konverze živin na základě teoretických kalkulací nás vede ke šlechtění malých zvířat, která potřebují ke krytí potřeby malý podíl koncentrátů v krmné dávce. Indexy spočítané na základě reálných měření (např. EcoFeed) ukazují, že nejefektivnější využití (konverzi) živin z běžné dávky, kde dominují objemná krmiva, mají většinou zvířata většího tělesného rámce a hlavně větší kapacity. Jednoduše řečeno: velké tělo = velký bachor = větší objem bachorových mikroorganismů a tekutiny = více živin z objemných krmiv. Takže, dcery býků jako jsou Rapid či Upgrade (mají stanoven EcoFeed) budou mít nejen skvělé výstavní parametry, ale také dokážeme efektivněji ukrmit jejich růst i produkci.

Další z býků, který je rekordně využíván, je Helix, kde i přes vysokou spolehlivost genomiky došlo k jeho podcenění a teprve na dcerách ukázal, jak je skvělý. Dnes jej proto využívají jak produknčí farmáři, tak progresivně šlechtící zastánci genomiky.

Nám dělají radost neuvěřitelně stabilní prověření býci Rubicon, Sound System, Dynamo či Noble, ale též nově prověření na dcerách, které jsme využívali již jako genomáky - Battle, Nighthawk, Baylor, Redrock a Taz.

Mezi genomáky se nám též daří držet nejlepší býky jednotlivých ročníků:

Taktéž býci pro vystavující chovatele si stále drží své hdonoty - Moovin a Upgrade jsou již matadory. Nově je v naší nadídce doplnil také Admiral, jehož původ je doslova nabitý "show geny".

U red holštýnů se taktéž daří a Go Fast s Lucidem si již dlouho drží své postavení. Od ledna 2021 je doplní ještě býci Erotic RED a Doral RED

Kompletní TOP list dle TPI naleznete zde.

Petr Zajíček

 

VÝPIS ČLÁNKŮ

GALERIE

Obrázky z Farmy

NAŠE ROMANOVKY

INPLEM s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 29128013

DIČ CZ29128013

Farma Tehov

Ing. Petr Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 43754848

DIČ CZ6801171795

EQUITEAM FARMA TEHOV z.s.

Jezdecký klub a spolek přátel Farmy Tehov.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9327886

Není plátce DPH

Rostlinná výroba

Josef Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9984551