PODZIMNÍ NÁVŠTĚVA ITÁLIE 2022

   Podzimní návštěvu jubilejního 70. ročníku italského Národního šampionátu holštýnského skotu Montichiari 21.-23.10.2022 se nám podařilo spojit s návštěvou tří místních chovů.

20221022 143306   Prvním z nich byla ryze rodinná farma Azienda Agricola Mitelli Marco chovající 140ks dojnic. Faremní „kolečko“ začalo u telat v boudách a ve skupinách cca po osmi kusech. Upřímně řečeno jsem si říkala, že stav telat není úplně reprezentativní (průjmy, senná břicha) a že v 90% českých chovů jsme v odchovu nejmladší generace o krok napřed. Starší telata na rostlinné výživě na tom byla o poznání lépe. Jsou krmena obdobou slamnatého startéru. Jeho hlavní součástí ale není sláma, nýbrž nařezané seno z kulturních luk.  Nutno podotknout, že kvalita sena absolutně precizní. Na všech italských farmách, které jsme měli možnost navštívit, je kvalita objemových krmiv nesrovnatelně lepší než v Čechách. Je to dáno klimatickými podmínkami a zodpovědným přístupem k jejich zpracování. Vždyť se většinou jedná o rodinné podniky, které hospodaří „na svém“. Průměrná velikost farem podle uzávěrek kontroly užitkovosti je v Itálii 118ks dojnic na farmu  10 720kg M/laktace). Vojtěšku do senáží například sklízejí 6xročně podle modelu -  1. večer poseču, 2. den nahrabu, 3. den pořežu (do 10hod. dopoledne musí být hotovo, aby sušina nebyla příliš vysoká). IMG 3751Koncem října mají krásně narostlé vojtěšky, těsně před květem a další sklizní. Italskému hektarovému výnosu sušiny my v Čechách tedy nemůžeme konkurovat. Ale vraťme se ke konkrétní farmě pana Mitelli. U jalovic na připuštění již absolutně nebyl znát handicap z prvních třech měsíců života. Jalovice krásně narostlé, připouštěné od 12. do 14. měsíce věku. Na jalovice připouští plošně sexovanou inseminační dávku na všechny pozice. U krav pak první dvě pozice sexovaná, ostatní konvenční. Chtějí pořídit dalšího robota, takže si tvoří dostatečnou zásobu zvířat v mladých kategoriích. Dojeno je v tuto chvíli 112 dojnic na dvou robotech LELY Astronaut. Technologie stáje pro dojnice = postýlky stlané slámou+ lopaty.  Průměrná denní dojivost na dojenou je 42kg mléka. Po celé délce krmišť zábrany vybaveny headlocky, kde měli pro nás fixovány dojnice po otcích REDBIRD, KUBRICK, NEBULA a SHARPE. Svou kvalitou mě naprosto oslnily dojnice po NEBULA. U nás byl tento býk neprávem chovateli poněkud podceňován, ale krávy po něm jsou naprosto luxusní. Střední až větší tělesný rámec, otevřená žebra a ohromující vemena se zadními struky daleko od sebe.  

20221022 150253

IMG 3828   Druhou farmou byla Morenghi Piero e Fabio, kde chovají 330ks holštýnských dojnic. Přivítaly nás nové haly, opět vyhrnovací lopaty + slamnatá lože. Na můj dotaz, jaké tam mají zimy se majitel usmál a odpověděl, že téměř žádné. Maximálně, že se jeden týden v roce pohybuje teplota kolem nuly. Proto nejsou haly vůbec vybaveny postranními plachtami. Jedná se v podstatě o izolované střechy na vysokých sloupech. Samozřejmostí jsou ve všech halách větráky, v době naší návštěvy bylo kolem 22 stupňů a všechny běžely. Ve stájích vládla absolutní pohoda. Nikde nikdo nekřičí, nejezdí a nehlučí. Dojení 2x denně při užitkovosti 40kg na dojenou. Všeobecně se v Itálii dojí pouze 2x denně i při tak vysokých užitkovostech. Dojení 3x denně má nastaveno pouze tak 10% italských farem. Na této farmě nemají zatím žádný detekční systém sledující pohybovou aktivitu, popř. žvýkání. Po investicích do hal na něj zatím nevyšly peníze. Z hlediska reprodukce mají zavedenou tedy dobrovolnou dobu čekání šedesát dní a poté zařazují krávy do OVSYNCHu. Stáj opět vybavena po celé délce krmiště headlocky, kde měli pro nás připraveny skupinky prvotelek po KUBRICK a PEGASUS. Padl dotaz i na výkupní cenu mléka, která se pohybuje v přepočtu kolem 15,20 Kč/l. Přitom vstupní náklady jsou celkem srovnatelné s našimi, např. GMO sóju platí nyní 12 500Kč/t.

20221022 154958

                Třešničkou na dortu byla návštěva poslední farmy Cascina Sei Ore S.R.L.. Tato se vymyká prototypu italských rodinných farem, jedná se o obdobu našeho s.r.o.. Ve vratech nás přivítal manager chovu, který působil velice autoritativně a sálal z něho pocit, že je to člověk, který se nebojí radikálních rozhodnutí. Farma chová 440ks dojnic (hospodaří pouze na 300ha půdy!!!), dojení 2xdenně na Rybinové dojírně 2x22  s hromadným odchodem. Relativně nízkou dojivost 37 kg na dojenou odůvodnil tím, že v současné době tvoří 65% stáda prvotelky. Farma produkuje košer mléko pro výrobu sýra Grana Padano. Produkce košer mléka má řadu striktních pravidel, která musí chovatel 20221022 150719dodržovat, a je 6x ročně kontrolován, zda podmínky skutečně plní. Z řady vyjmenovaných jsou zásadní - krmení NON GMO krmiv, zákaz zkrmování řepky, ale i například personální obsazení dojírny. Dojit mohou pouze muži. Všeobecně v Itálii dojí Indové, pro které je kráva posvátné zvíře, představující hojnost, čistotu a svátost. Proto ten respekt a klid na dojírnách. Chov jsme navštívili právě v době dojení a na první pohled nás upoutalo obří napajedlo plné vody při odchodu z dojírny, u kterého se opravdu každá dojnice zastavila a vypila tolik, kolik zrovna potřebovala. Nikdo na ni netlačil, aby už odešla, vody dostatek, kapacita klidně i na patnáct kusů. Krmná dávka (viz. tabulka) je samozřejmě založena na precizních objemech, ale překvapivá byla např. 4kg sóji. Pro nás nepředstavitelně drahé krmení, ale v Itálii je finální produkt patřičně ohodnocen. Výkupní cena mléka na této farmě je cca 17,20Kč/l. Opět nové, prostorné haly na lopatách + separát. Mladé jalovice jsou genotypovány na databázi CDCB. Pro managera není nejdůležitějším selekčním kritériem TPI, ale NM a SCS. Jeho cílem je maximálně šlechtit na zdraví, aby ušetřil na veterinárních nákladech. Zvířata pod selekční hranicí nekompromisně vyřazuje a prodává ve fázi březí jalovice. Na jalovicích používá pouze sexované ins dávky, na dojnicích selektivně sexované i konvenční. Býčci jsou ve stáří 14 dní prodáváni za 1,4 euro/kg. Pokud jejich hmotnost přesáhne 45kg, pak je sice odvezou, ale zcela zdarma.             krm dav

Na závěr toho článečku otevírám tipovací soutěž. 

OBRZEK 4

Co je na obrázku?

Své odpovědi posílejte na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. První správnou odpověď odměním v italském stylu deseti dávkami býka SHARPE zdarma.

IMG 3816

Jana Brodská

               

 

VÝPIS ČLÁNKŮ

GALERIE

Obrázky z Farmy

NAŠE ROMANOVKY

INPLEM s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 29128013

DIČ CZ29128013

Farma Tehov

Ing. Petr Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 43754848

DIČ CZ6801171795

EQUITEAM FARMA TEHOV z.s.

Jezdecký klub a spolek přátel Farmy Tehov.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9327886

Není plátce DPH

Rostlinná výroba

Josef Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9984551