Plemenné hodnoty holštýn 12/2022

USdec22Celosvětově nejprestižnější a nejrespektovanější jsou TOP listy USA, o tom není pochyb. Také pro nás jsou americké plemenné hodnoty hlavním vodítkem při výběru býků do plemenitby. Aktuální stav ukazuje na skvělou intuici našich šlechtitelů a na skvělou budoucnost chovatelů, kteří používají naši genetiku. V první pětici býků prověřených na dcerách jsou hned čtyři, které jsme dlouhodobě používali nebo používáme v připařovacích plánech.

charlPrověřená kvalita

Na třetí pozici je hvězda celého roku 2022 - býk Charl, který má v hodnocení již více než 1000 dcer a prokazuje u potomstva fantastickou produkci a fitness.

Leaderem TOPky se stal historicky nejmladší býk, který tohoto hodnocení kdy dosáhl; syn výše zmiňovaného býka Charl: Captain. Jeho dominance je ohromující! Vždyť na druhého v pořadí má náskok hned +82 bodů TPI a jeho synové i dcery doslova zaplavují TOPky genomických plemenných zvířat. Je potěšitelné, že i u nás se již od ledna 2023 budou telit první dcery tohoto býka. Další špičkoví synové Charla se dostanou do oficiálního TOP listu během roku 2023 - jde o býky Upside, Dykstra, Holdon, By-Pass aj.

captainSkvělou čtvrtou pozici TOPky obsadil nás velmi oblíbený Rapid, který s přibývajícími dcerami v plemenných hodnotách stále stoupá a dnes je již jasnou velkou hvězdou produkce a skvělého zevnějšku. Výtečné je, že též v ČR má již řadu otelených dcer a dokonce i jednoho syna využívaného v inseminaci.

Ve světle prosincové TOPky se skvěle ukázali i další býci, jako jsou Tampa, Miami nebo Guzman.

topusaZa povšimnutí jistě stojí i býci s velkým počtem dcer a dlouhodobě stabilními vysokými hodnotami, kteří poskytují vysokou míru jistoty v kvalitě očekávaného potomstva. Jsou jimi

 • King Doc - 19 479 dcer, TPI +2794 a typ PTAT +3.19
 • Rubicon - 26 151 dcer, TPI +2677, kvalita končetin FL +1.8
 • Redrock - 4 427 dcer, kvalita vemen UDC +2.35, somatika SB +2.67, DPR +1.9 a produkční věk PL +4.5

Hvězdy genomických PH

nahled top youngMezi genomickými býky hrají opravdu výrazný prim býci z dílny STG, kde si již více než půl roku drží první pozici Thorson, od kterého máme u našich klientů již první potvrzené březosti. Od prosince jsou pro naše klienty dostupní také býci Outreach a Dominance.

Celkově nabízíme k náhledu oficiální TOPku mladých genomických býků, kde jsou růžově vyznačeni býci z dílny STG. Při vysoké spolehlivosti amerických plemenných hodnot jde o příslib skvělé budoucnosti.

Co nového v Itálii?

Další populací, kterou intenzivně sledujeme a máme s ní ty nejlepší zkušenosti je populace italská! Označení "Italian Style", které kdysi začali používat italští šlechtitelé, není jen merketingové heslo. Nelze si nepovšimnout i v českých stájích, že dcery italských býků jsou opravdu pevné, odolné a silné. Ačkoli nevynikají rekordní produkcí na prvních laktacích, vyplatí se svou dlouhověkostí a co více, na každé další laktaci přidávají na výkonu a ve vyšším věku vítězí nakonec i produkcí. Jinými slovy, co do celoživotní produkce jsou to vynikající krávy a ještě vypadají "k světu".

miura lgMezi prověřenými na dcerách jsou to nyní býci

 • Miura, který nabízí hlavně vysoký podíl mléčných složek, kvalitní končetiny a fitness
 • Liver, který potěší celkově vysokou proukcí a fitness
 • Pegasus, vynikající produkcí, podílem mléčných dložek, celkově zevnějškem a kvalitou vemene
 • Sharpe, výrazný v produkci, dlouhověkosti a kvalitě utváření nohou a vemen
 • a smozřejmě Sound System, kterému byl věnován i samostatný příspěvek.

U genomických býků nabízíme velmi atraktivní býky, u kterých máme dávěru v jejich výborné hodnoty i do budoucna:

 • Wendat - outcrossový původ, vysoká proukce a fitness
 • Boero RF - univerzální býk s vysokou produkcí při vysokých složkách
 • Ruelo - býk zlepšující hlavně mléčné složky, fitness a kvalitu vemen
 • Boeing - býk přinášející vysokou produkci a celkově zlepšuje zevnějšek

Jsme přesvědčeni, že pro naše chovatele vybíráme skutečně to nejlepší z nejlepších světových populací a za pravdu nám dává vývoj plemenných hodnot býků, které jsme v minulosti na základě odbornosti i intuice vybrali ještě jako mladé "genomáky", a kteří dnes prostupují světové TOPky až na ty nejvyšší příčky. Jako plemenáře nás to velmi těší!

Petr Zajíček

VÝPIS ČLÁNKŮ

GALERIE

Obrázky z Farmy

NAŠE ROMANOVKY

Statistika

Počet zobrazených článků
5933153

Sídlo firmy & farmy

INPLEM s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 29128013

DIČ CZ29128013


Farma Tehov - Ing. Petr Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 43754848

DIČ CZ6801171795