Letní býci aneb Čím připouštět v létě

captain lqV létě trápí krávy tepelný stres, který se musíme snažit maximálně eliminovat. Druhým pravidelným jevem je střídání dovolených u ošetřovatelů a zootechniků. Oba tyto faktory vedou ke snížení pohody zvířat a to, co začne většinou jako první pokulhávat, "luxusní funkce" organismu - reprodukce.

Na většině stájí tak dochází ke zhoršení zabřezávání i počtů březostí u jalovic i krav a někteří chovatelé potom sahají přednostně po býcích s velmi vysokou vlastní plodností. U býků, které máme v nabídce, vlastní plodnost pečlivě sledujeme a to ve všech významných populacích, včetně té naší. Rád bych vám zde doporučil ty opravdu nejlepší "letní býky" s nejvyšší plodností při vysoké spolehlivosti dat.

Snímek obrazovky 2023 07 05 142048Konvenční ID

Pokud hledáte skvěle "březnoucího" býka v konvenční podobě, tak z amerického kontinentu doporučuji býky Metz a Redrock, kteří se kromě mimořádně vysoké vlastní plodnosti vyznačují i celkově skvělým fitness.

V České Republice i v Itálii parádních výsledků v této oblasti dosahují býci Pegasus, který je aktuální TOP 1 Itálie, Geyser P, který již za měsíc vstoupí mězi prověřené býky, a také Wendat, který nabízí celkově velice příznivé parametry a outcrossový původ.

Sexované ID

Z palety býků, které nabízíme v podobě inseminačních dávek sexovaných na jalovičky, lze také vybrat velmi dobře. Následující býci dokonce vlastní plodností předčí i v sexované podobě i většinu býků konvenčních. Jsou to býci Charl, Captain a Redrock.

TRIPEIMPACTEMIBeen On Dairy v létě

Absolutní špičkou ve vlastní fertilitě jsou  jednoznačně ID typu "TRIPLE", tedy ty, které obsahují v jediné pejetě směs spermatu tří různých býků, kteří se vyznačují odlišnou dynamikou kapacitace. Tedy doba, po kterou v v pohlavním traktu samice přítomno oplození schopné sperma, je prodloužena. Konkrétně jsou to inseminační dávky Triple BB  (býci plemene belgické modrobílé) a Triple AA (býci plemene a. angus).

Do kategorie těchto býků také patří býk Mojo, který je takovým malým zázrakem - je to býk belgického modrobilého a zároveň je býkem s vůbec nejvyšší vlastní plodností napříč naší nabídnou ve všech plemenech.

Přeji vám, abyste úspěšně překonali léto a ať máte co nejvyšší počet křížků v kartách plemenic. Pro případné bližší informace nás neváhejte kontaktovat.

Petr Zajíček

Snmekobrazovky2021 01 18102605

 

VÝPIS ČLÁNKŮ

GALERIE

Obrázky z Farmy

NAŠE ROMANOVKY

INPLEM s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 29128013

DIČ CZ29128013

Farma Tehov

Ing. Petr Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 43754848

DIČ CZ6801171795

EQUITEAM FARMA TEHOV z.s.

Jezdecký klub a spolek přátel Farmy Tehov.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9327886

Není plátce DPH

Rostlinná výroba

Josef Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9984551