Captain – dominanta amerického TOPu

2023 08 captainO Captainovi toho bylo napsáno již mnohé, nicméně na základě nových okolností je nyní čas podívat se na nějaké novinky. V USA i Kanadě jde o jedničku americké i kanadské TOPky a i jeho potomci se derou na přední příčky žebříčků genomických býků.

Captain se pyšní největším TPI +3243 – nejvyšším ze všech býků prověřených na dcerách. Oproti svému TPI z dubna 2020 (+3059) si dokonce polepšil o téměř 200 bodů. I díky tomu Captain zůstává velice atraktivním býkem a poptávka po něm je v podstatě nepřetržitá. „Captain byl poslední dva roky neustále vyprodán, i v současné době se čeká na inseminační dávky až půl roku,“ říká Louis Prange, obchodní zástupce STgenetics. Z tohoto důvodu STgenetics nabízí jeho dva klony, býky Jack a John. Stejně jako originální Captain, i jeho klony jsou skvělými producenty spermatu a vykrývají poptávku v těch zemích, kde je nasazení klonů v plemenitbě možné. I pro tyto dva býky platí, že se pravidelně vyprodávají ze skladů.2023 08 captain rodina

Původ

Captainův původ není o nic méně zajímavý, než jsou jeho plemenné hodnoty. Captain je synem býka Charl a z matky po Farnear Tango Sabre. Že jste o takovém býkovi ještě neslyšeli? Není divu, nikdy nebyl volně dostupný pro trh a byl využíván pouze interně ve šlechtitelském programu firmy Genosource. Jeho matka je po Sudan a jeho otec Tango by mohl být, soudě podle kvality svého potomstva, možná jedním z nejvíce nedoceněných býků své generace. Tím nejzajímavějším v rodině Captaina je určitě kráva Seagull-Bay Oman Mirror-ET VG-86, která v roce 2016 patřila mezi několik nejlepších holštýnských krav na světě vůbec. Najdeme ji také v rodokmenu býka Renegade, dalšího výjimečného holštýnského plemeníka.

Potomstvo

2023 08 Captain dceryV PH 04/2023 bylo zahrnuto okolo dvou stovek dcer, ale Louis Prage jich viděl už dobré tři stovky: „Skvělá je pro mě hlavně jejich uniformita. Jejich exteriér mi silně připomíná Captainovu matku, hlavně délkou trupu. Ale nejvíc nápadná jsou na nich vemena – hlavně výška upnutí a šířka zadního vemene je extrémní. Jsem přesvědčen, že jeho dcery se budou ještě dále pozitivně vyvíjet a ve stájích budou k vidění jeho dcery ještě za léta – starší a stále skvělé.“

Captain je poměrně univerzální býk – plemenné hodnoty po exteriér ho předurčují k využití ve stádech zaměřených na typ, a díky produkčním znakům, hlavně vynikající produkci mléka a „plusové“ fertilitě a dlouhověkosti, se dobře hodí i do produkčně zaměřených chovů.

Captain zcela jistě bude mít enormní vliv na budoucnost holštýnského pelmene. S jistotou můžeme říci, že řada jeho dcer se uplatní jako matky býků. Už v dubnu 2023 figuroval v rodokmenu více než poloviny TOP 25 dojnic, totéž platí pro TOP 50 jalovic staších devíti měsíců. V TOP 50 mladších jalovic figuruje dokonce u 31 z nich jako otec matky!

Lze očekávat, že podobně velký vliv bude mít i prostřednictvím svých synů. Solo (Captain × Tampa) je všestranný býk, zatímco Pipeline (Captain × Lionel) je zajímavý především produkčními znaky. Za zmínku určitě stojí také býci Brockington a Executive, oba z matky po Heir, nebo Space, z matky po Charl. Těžko říci, který z jeho synů se dočká největšího vlivu ve šlechtění plemene, navíc není jisté, jestli ti nejlepší potomci se teprve nenarodí? Uvidíme. Jedno je ale jisté – o Captainovi a jeho potomcích ještě uslyšíme.


Kromě Captaina samotného naleznete v naší nabídce několik jeho špičkových synů, například Jerick (Captain × Nightcap), Lucious P (Captain × Medley) nebo Redlea RC (Captain × Salvatore). V ČR máme v KU už zapojené první dcery Captaina také - výsledky KU v červenci 2023 k nahlédnutí níže.

2023 08 captain dcery čr

Magdalena Zajíčková

Kamila Hesová

Z originálu v Holstein International 06/2023 Genosource Captain: America’s dominating Nr. 1 bull; Jacques Bernard; str. 19, volně přeložila Magdalena Zajíčková a Kamila Hesová.

2023 08 captain dcera

VÝPIS ČLÁNKŮ

GALERIE

Obrázky z Farmy

NAŠE ROMANOVKY

INPLEM s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 29128013

DIČ CZ29128013

Farma Tehov

Ing. Petr Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 43754848

DIČ CZ6801171795

EQUITEAM FARMA TEHOV z.s.

Jezdecký klub a spolek přátel Farmy Tehov.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9327886

Není plátce DPH

Rostlinná výroba

Josef Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9984551