Switch to English

Captain – dominanta amerického TOPu

2023 08 captainO Captainovi toho bylo napsáno již mnohé, nicméně na základě nových okolností je nyní čas podívat se na nějaké novinky. V USA i Kanadě jde o jedničku americké i kanadské TOPky a i jeho potomci se derou na přední příčky žebříčků genomických býků.

Captain se pyšní největším TPI +3243 – nejvyšším ze všech býků prověřených na dcerách. Oproti svému TPI z dubna 2020 (+3059) si dokonce polepšil o téměř 200 bodů. I díky tomu Captain zůstává velice atraktivním býkem a poptávka po něm je v podstatě nepřetržitá. „Captain byl poslední dva roky neustále vyprodán, i v současné době se čeká na inseminační dávky až půl roku,“ říká Louis Prange, obchodní zástupce STgenetics. Z tohoto důvodu STgenetics nabízí jeho dva klony, býky Jack a John. Stejně jako originální Captain, i jeho klony jsou skvělými producenty spermatu a vykrývají poptávku v těch zemích, kde je nasazení klonů v plemenitbě možné. I pro tyto dva býky platí, že se pravidelně vyprodávají ze skladů.2023 08 captain rodina

Původ

Captainův původ není o nic méně zajímavý, než jsou jeho plemenné hodnoty. Captain je synem býka Charl a z matky po Farnear Tango Sabre. Že jste o takovém býkovi ještě neslyšeli? Není divu, nikdy nebyl volně dostupný pro trh a byl využíván pouze interně ve šlechtitelském programu firmy Genosource. Jeho matka je po Sudan a jeho otec Tango by mohl být, soudě podle kvality svého potomstva, možná jedním z nejvíce nedoceněných býků své generace. Tím nejzajímavějším v rodině Captaina je určitě kráva Seagull-Bay Oman Mirror-ET VG-86, která v roce 2016 patřila mezi několik nejlepších holštýnských krav na světě vůbec. Najdeme ji také v rodokmenu býka Renegade, dalšího výjimečného holštýnského plemeníka.

Potomstvo

2023 08 Captain dceryV PH 04/2023 bylo zahrnuto okolo dvou stovek dcer, ale Louis Prage jich viděl už dobré tři stovky: „Skvělá je pro mě hlavně jejich uniformita. Jejich exteriér mi silně připomíná Captainovu matku, hlavně délkou trupu. Ale nejvíc nápadná jsou na nich vemena – hlavně výška upnutí a šířka zadního vemene je extrémní. Jsem přesvědčen, že jeho dcery se budou ještě dále pozitivně vyvíjet a ve stájích budou k vidění jeho dcery ještě za léta – starší a stále skvělé.“

Captain je poměrně univerzální býk – plemenné hodnoty po exteriér ho předurčují k využití ve stádech zaměřených na typ, a díky produkčním znakům, hlavně vynikající produkci mléka a „plusové“ fertilitě a dlouhověkosti, se dobře hodí i do produkčně zaměřených chovů.

Captain zcela jistě bude mít enormní vliv na budoucnost holštýnského pelmene. S jistotou můžeme říci, že řada jeho dcer se uplatní jako matky býků. Už v dubnu 2023 figuroval v rodokmenu více než poloviny TOP 25 dojnic, totéž platí pro TOP 50 jalovic staších devíti měsíců. V TOP 50 mladších jalovic figuruje dokonce u 31 z nich jako otec matky!

Lze očekávat, že podobně velký vliv bude mít i prostřednictvím svých synů. Solo (Captain × Tampa) je všestranný býk, zatímco Pipeline (Captain × Lionel) je zajímavý především produkčními znaky. Za zmínku určitě stojí také býci Brockington a Executive, oba z matky po Heir, nebo Space, z matky po Charl. Těžko říci, který z jeho synů se dočká největšího vlivu ve šlechtění plemene, navíc není jisté, jestli ti nejlepší potomci se teprve nenarodí? Uvidíme. Jedno je ale jisté – o Captainovi a jeho potomcích ještě uslyšíme.


Kromě Captaina samotného naleznete v naší nabídce několik jeho špičkových synů, například Jerick (Captain × Nightcap), Lucious P (Captain × Medley) nebo Redlea RC (Captain × Salvatore). V ČR máme v KU už zapojené první dcery Captaina také - výsledky KU v červenci 2023 k nahlédnutí níže.

2023 08 captain dcery čr

Magdalena Zajíčková

Kamila Hesová

Z originálu v Holstein International 06/2023 Genosource Captain: America’s dominating Nr. 1 bull; Jacques Bernard; str. 19, volně přeložila Magdalena Zajíčková a Kamila Hesová.

2023 08 captain dcera

VÝPIS ČLÁNKŮ

GALERIE

Obrázky z Farmy

NAŠE ROMANOVKY

Statistika

Počet zobrazených článků
4992057

Sídlo firmy & farmy

INPLEM s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 29128013

DIČ CZ29128013


Farma Tehov - Ing. Petr Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 43754848

DIČ CZ6801171795