Prověření býci dle amerického žebříčku - srpen 2023

jerick ph 2023 08Dovolte mi prosím pár slov k plemenným hodnotám zveřejněným v srpnu toho roku. S ohromným náskokem téměř 100 TPI bodů vede tabulku prověřených býků databáze CDCB, nám všem dobře známý Captain (Charl × Sabre × Ahead). Jeho dcery jsou synonymem produkčních zvířat se skvělým fitness. CAPTAIN  pevně „sedí“ na vrcholu již od svého prvního nástupu do prověřených v prosince 2022.

Je jedním z býků, který potvrdil naši správnou intuici k použití již ve stáří genomického testanta, a v tuto chvíli po něm máme v ČR narozeno 170 jalovic. Řada z nich přesahuje hranici 3000 gTPI bodů. Jeho masovému použití trochu brání zařazení do tzv. Legend programu firmy STgen. Jedná se podmínku víceméně administrativní, ale někteří chovatelé k podobným smlouvám přistupují s jistou obavou. Proto doporučuji zařadit některého z jeho volně dostupných špičkových synů z naší nabídky - Delaine (Captain × Crimson × Charley), Jerick (Captain × Nightcap × Josuper) nebo Redlea RC (Captain × Salvatore RC × Delta).

redleaČtvrtým býkem prověřeného USA  žebříčku je Rapid (Rubi-Haze × Rubicon × Let It Snow). Repid je trochu jiným prototypem býka než Captain. V jeho dcerách se snoubí vynikající exteriér a bezvadná produkce. Býk je bohužel po smrti a jeho zbývající dávky se vyvažují zlatem. Pro plošné použití bohužel jeho cena zcela ztrácí smysl. Budiž nám útěchou, že v České republice máme zatím narozeno téměř 700 dcer, z nichž některé již uzavřely první laktaci na průměrné hodnotě 10 781kg mléka ve složkách T 3,86 % a B 3,37 %. Jako jeho náhradu doporučuji býky Careful (Hancock × Doc × Solomon) nebo Hatchet (Axl × Doc × Commander). Neodpustím si poznámku k otci matky býka Rapid. Tím není nikdo jiný než ikona světového holštýnského chovu, býk Rubicon (Mogul × Robust × Planet). Přesto, že je narozen 20. 12. 2012 a po světě mu běhá téměř 33 000 dcer, stále se těší plnému zdraví a produkuje vysoce kvalitní sperma se skvělou oplozovací schopností. Pokud někdo váháte se znovuzařazením této hvězdy na svém chovu, tak není problém. Kvalitních dávek  sexovaných i konvenčních je stále dostatek.

Dalšími býky prověřeného žebříčku jsou Guzman (High Noon × Josuper × Montross) a Miami (Nightcap × Dynamo × Rubicon). Miami je nově dostupný i v konvenční kvalitě. Čekáme od něj dcery se skvělými vemeny. Býk navíc nese atraktivní kombinaci alel BB A2A2 a velmi dobře březne.

By-Pass (Charl × Jedi × Nominee) je další špičkový produkční býk. Jedná se především o významného zlepšovatele mléčné produkce.

charlCharl (Charley × Yoder × Supersire) je otcem býka Captain, který nově „vypadl“ z Legend programu a proto se těším na jeho masové použití v českých chovech. Opět skvělá produkce podpořená výborným fitness, stejně jako v případě Captaina.

Za zmínku jistě stojí i býk Metz (High Noon × Jedi × Robust). Neoplývá oslnivou produkcí, ale jeho velkou devizou je nepřekonatelná vlastní plodnost a velmi příznivá cena inseminační dávky. Tohoto býka vnímám jako „letního zůstáváka“, proto ho poskytujeme pouze v konvenční kvalitě. Určitě ale není v naší nabídce něčím podřadným. Pochází totiž ze stejné rodiny jako býci Upside, Tampa, Kiel, Nacho nebo Dykstra (Charl × Jedi × Robust). Dykstra je mým želízkem v ohni do dalšího počítání v prosinci 2023.

Stálicí v naší nabídce z americké prověřené divize je bezesporu i býk Redrock (Jedi × Kingboy × Numero Uno). Řada z Vás s ním má již svou zkušenost. Musím říci, že je to jeden z nejlepších býků, které jsme kdy používali. Jeho dcery jsou nádherná pevná zvířata, která sklízejí úspěchy na řadě českých výstav a doslova zrají jako víno. Se vzrůstajícím počtem a věkem rapidně roste jejich produkce.

Jelikož je téma velice obsáhlé, tak na další aktuality a typy ohledně plemenných hodnot jiných populací, včetně amerického mládí, se můžete těšit v nějakém dalším článku.

Jana Brodská

miami

VÝPIS ČLÁNKŮ

GALERIE

Obrázky z Farmy

NAŠE ROMANOVKY

INPLEM s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 29128013

DIČ CZ29128013

Farma Tehov

Ing. Petr Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 43754848

DIČ CZ6801171795

EQUITEAM FARMA TEHOV z.s.

Jezdecký klub a spolek přátel Farmy Tehov.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9327886

Není plátce DPH

Rostlinná výroba

Josef Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9984551