Prověření býci dle amerického žebříčku - srpen 2023

jerick ph 2023 08Dovolte mi prosím pár slov k plemenným hodnotám zveřejněným v srpnu toho roku. S ohromným náskokem téměř 100 TPI bodů vede tabulku prověřených býků databáze CDCB, nám všem dobře známý Captain (Charl × Sabre × Ahead). Jeho dcery jsou synonymem produkčních zvířat se skvělým fitness. CAPTAIN  pevně „sedí“ na vrcholu již od svého prvního nástupu do prověřených v prosince 2022.

Je jedním z býků, který potvrdil naši správnou intuici k použití již ve stáří genomického testanta, a v tuto chvíli po něm máme v ČR narozeno 170 jalovic. Řada z nich přesahuje hranici 3000 gTPI bodů. Jeho masovému použití trochu brání zařazení do tzv. Legend programu firmy STgen. Jedná se podmínku víceméně administrativní, ale někteří chovatelé k podobným smlouvám přistupují s jistou obavou. Proto doporučuji zařadit některého z jeho volně dostupných špičkových synů z naší nabídky - Delaine (Captain × Crimson × Charley), Jerick (Captain × Nightcap × Josuper) nebo Redlea RC (Captain × Salvatore RC × Delta).

redleaČtvrtým býkem prověřeného USA  žebříčku je Rapid (Rubi-Haze × Rubicon × Let It Snow). Repid je trochu jiným prototypem býka než Captain. V jeho dcerách se snoubí vynikající exteriér a bezvadná produkce. Býk je bohužel po smrti a jeho zbývající dávky se vyvažují zlatem. Pro plošné použití bohužel jeho cena zcela ztrácí smysl. Budiž nám útěchou, že v České republice máme zatím narozeno téměř 700 dcer, z nichž některé již uzavřely první laktaci na průměrné hodnotě 10 781kg mléka ve složkách T 3,86 % a B 3,37 %. Jako jeho náhradu doporučuji býky Careful (Hancock × Doc × Solomon) nebo Hatchet (Axl × Doc × Commander). Neodpustím si poznámku k otci matky býka Rapid. Tím není nikdo jiný než ikona světového holštýnského chovu, býk Rubicon (Mogul × Robust × Planet). Přesto, že je narozen 20. 12. 2012 a po světě mu běhá téměř 33 000 dcer, stále se těší plnému zdraví a produkuje vysoce kvalitní sperma se skvělou oplozovací schopností. Pokud někdo váháte se znovuzařazením této hvězdy na svém chovu, tak není problém. Kvalitních dávek  sexovaných i konvenčních je stále dostatek.

Dalšími býky prověřeného žebříčku jsou Guzman (High Noon × Josuper × Montross) a Miami (Nightcap × Dynamo × Rubicon). Miami je nově dostupný i v konvenční kvalitě. Čekáme od něj dcery se skvělými vemeny. Býk navíc nese atraktivní kombinaci alel BB A2A2 a velmi dobře březne.

By-Pass (Charl × Jedi × Nominee) je další špičkový produkční býk. Jedná se především o významného zlepšovatele mléčné produkce.

charlCharl (Charley × Yoder × Supersire) je otcem býka Captain, který nově „vypadl“ z Legend programu a proto se těším na jeho masové použití v českých chovech. Opět skvělá produkce podpořená výborným fitness, stejně jako v případě Captaina.

Za zmínku jistě stojí i býk Metz (High Noon × Jedi × Robust). Neoplývá oslnivou produkcí, ale jeho velkou devizou je nepřekonatelná vlastní plodnost a velmi příznivá cena inseminační dávky. Tohoto býka vnímám jako „letního zůstáváka“, proto ho poskytujeme pouze v konvenční kvalitě. Určitě ale není v naší nabídce něčím podřadným. Pochází totiž ze stejné rodiny jako býci Upside, Tampa, Kiel, Nacho nebo Dykstra (Charl × Jedi × Robust). Dykstra je mým želízkem v ohni do dalšího počítání v prosinci 2023.

Stálicí v naší nabídce z americké prověřené divize je bezesporu i býk Redrock (Jedi × Kingboy × Numero Uno). Řada z Vás s ním má již svou zkušenost. Musím říci, že je to jeden z nejlepších býků, které jsme kdy používali. Jeho dcery jsou nádherná pevná zvířata, která sklízejí úspěchy na řadě českých výstav a doslova zrají jako víno. Se vzrůstajícím počtem a věkem rapidně roste jejich produkce.

Jelikož je téma velice obsáhlé, tak na další aktuality a typy ohledně plemenných hodnot jiných populací, včetně amerického mládí, se můžete těšit v nějakém dalším článku.

Jana Brodská

miami

VÝPIS ČLÁNKŮ

GALERIE

Obrázky z Farmy

NAŠE ROMANOVKY

Statistika

Počet zobrazených článků
5446149

Sídlo firmy & farmy

INPLEM s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 29128013

DIČ CZ29128013


Farma Tehov - Ing. Petr Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 43754848

DIČ CZ6801171795