KING DOC: Fantastické ztělesnění genů samotné Roxy

King Doc Woodcrest King Doc front 2017 1024x740"Je extrémně populární," říkal už v roce 2018 Rick VerBeek v roce 2018 o tehdy tříletém býkovi Woodcrest King Doc. A jeho kolega Jeff Ziegler k tomu dnes dodává, že se na tom dosud nezměnilo vůbec nic. Všechny dávky se prodají do posledního kusu, čekací listina je plná a to navzdory tomu, že je velmi zdatným producentem. Není divu, že je u Select Sires naprostým bestsellerem. Šestiletý býk King Doc je opravdovou pýchou svých ošetřovatelů a je opravdu ve skvělé kondici, už to samo o sobě by stálo za článek.

"King Doc je unikátní tím, že je úspěšný ve třech oblastech trhu: v oblasti komerčních dojných stád, v oblasti šlechtitelské i v oblasti šlechtění exteriérově kvalitních zvířat pro výstavy skotu. Takových býků je velmi málo. King Doc kombinuje vysokou produkci s elitním zevnějškem a má jen několik nevýhod. Ovšem, raději bychom u něj viděli také vyšší plodnost, ale žádný býk není zcela bez chyby," říká Jeff Ziegler k tomu, proč je King Doc natolik atraktivní a jedním dechem dodává, že tak vysoké prodeje dávek mohou být dosaženy jen díky jeho vysoké produkci kvalitního spermatu. Stojí ale za zmínku, že ani tak vysoká produkce ejakulátu není náhoda.

doc"King Doc skutečně má pozoruhodný temeprament. Je sebevědomý a jasně dá najevo, co chce. I proto se v minulosti stěhoval z farmy na farmu. Tady u nás se zabydlel a má to tu rád, což se téměř okažitě projevilo na kvalitě jeho produkce. Tak to prostě je u býků, jako je on - abych tak řekl, musíte tak nějak najít ty správné páčky, abyste maximalizovali produkci. A to chvíli trvá." A tak se King Doc stal nejprodávanějším býkem od Select Sires v roce 2020, dále v roce 2021 a bude jím bezesporu i v roce 2022.

Ano, King Doc je na dobré cestě stát se jednou z legend. Takto ho v roce 2020, kdy se začínaly telit jeho první dcery, popsal Kevin Jorgensen (Select Sires): "Vážně si myslím, že King Doc bude superstar. Spojuje perfektně požadavky komerčních mléčných farmářů i chovatelů typově zaměřených - takový býk tu nebyl od dob Durhama, dobrých dvacet let."

"Jako šílené"

doc NN King Doc Barcelona VG 86Je tu ale jeden velký rozdíl mezi býky Durham a King Doc. Durhamova produkce ze zdravotních důvodů byla limitována, proto je jeho inseminační dávky nikdy nedostaly do Kanady nebo do Evropy. Zato King Doc je opravdu široce dostupný. Svou popularitu začal jako mladý býk v roce 2017, kdy byly jeho prodeje dobré. Od té doby počet prodaných inseminačních dávek každoročně roste. Nejvyšší poptávka po něm byla v roce 2021, kdy chovatelé na celém světě měli tu čest vidět a pracovat s jeho dcerami - vypadají svěle a "dojí jako šílené". V současné době největší obem prodejů míří do Japonska, Španělska, Velké Británie, Korea, Austrálie, Belgie, Německa, Nizozemska, Dánska a samozřemě do USA a Kanady.

Navzdory tomu, že je mu 6,5 roku, bylo od něj prodáno už více než 700 000 insemiančních dávek a poptávka po něm zůstává vysoká. "Pokud bude nadále zdravý a produktivní, očekávám, že se stane "milionářem"," míní Jeff Ziegler.

Mléčná Daddy gPTAT

doc Ms Hovden Dolly Rae ET DXUAQ19X4AAlvH6Vrátíme se v čase: do 1. listopadu 2015, přesně dva kilometry od řeky St. Lawrence, která tvoří hranici mzi USA a Kanadou, kde leží mléčná farma Woodcrest Dairy, tedy místo, kde se narodili dva vlivní plemeníci - Mogul Yoder a King Doc. Yoder 2013, Doc 2015, nejsou příbuzní. Šlechtitele Select Sires Ricka VerBeeka od začátku zajímal, jeho matka i bába byly působivé plemenice. Bába byla Ms Hovden Dolly Rae EX-91, velmi mléčná dcera býka Snowman, kterou farma Woodcrest koupila. Z ní byla vypláchnuta embrya po typařovi Coyne-Farms Mack a z tohoto spojení se narodila WCD-ZBW Daddy VG-88, dnes nejvýše indexovaná ze všech 2 645 Mackových dcer. Kdyby nepošla v důsledku nehody jako prvotelka, celkem určitě by se dočkala hodnocení ve třídě EX.

"Daddy byla kráva s extrémně dobře utvářeným vemenem a na velkokapacitní farmě se zcela standardní úrovní ošetřování dojila neskutečné množství mléka," říká Jeff. "Byla to kráva, která by exteriérově patřila do výstavně zaměřeného stáda. Ale přitom reálně byla v nekolikatisícovém produkčním stádě." Ve dvou letech se otelila a narodil se Doc, syn populárního býka Morningview Kingboy, dnes jeden z jeho tří nejlepších synů - vedle býků Stantons Alligator a Plain-Knoll King Royal.

doc Glenridge Citation Roxy EX 97Reprezentant

Rád bych se zmínil ještě o Docově bábě Dolly-Rae. Přes ní se dostaneme rychle ke kořenům... s "R" ve jméně možná už tušíte, k jakým! Její matkou je Co-Vista Atwood Desire EX-90, prabába elitního typaře býka Brenland Denver. Přes Desire se dostáváme dál k rezervní grandšampionce z Maddisonu 2005 Debutante Rae EX-92, dále vysoce hodnocené Hanoverhill Tony Rae EX-96 a nakonec až k Glenridge Citation Roxy EX-97, královně holštýnského plemene. Ano, Doc je potomkem slavné Roxy. Mohla by si Roxy, narozená před 54 lety, představit lepšího reprezentanta svých genů?

Brazilský úspěch

V éře genomiky a krátných generačních intervalů už poutají pozornost i synové a vnukové Doca.

Ziegler: "Doc v minulosti nebyl nijak hojně využíván jako otec býků. V té době byl kladen důraz hlavně na fitness a nikoliv tolik na typ. Určitě bychom nyní měli k dispozici více synů od dcer Doca, než od něj samotného." Nicméně Doc syny má a za zmínku určitě stojí Siemers Hancock (+3,75 gPTAT), který je na počet prodaných ID nejúspěšenější. Ale hned druhý top syn je Doc Neto (+2,19 gPTAT), který stojí v Brazílii!

Jeff Ziegler pokračuje: "Před čtyřmi lety jsme do Brazílie na inseminační stanici přesunuli nějaké býky, aby byli kdispozici pro tamní trh. Jedním z nich byl Neto a stal se tam absolutním bestsellerem. Je škoda, že nemáme možnost jeho inseminační dávky dovézt zase zpět do USA, jsem si jistý, že by byl populární i tady. Telení jeho prvních dcer je dychtivě očekáváno v následujících týdnech.

halo HO840003007069733Neto je plný bratr známých dcer Doca: S-S-I Have Not 8783 EX-92 (Kueffner) a 8784 EX.92 (Duckett). Všichni mají společnou matku Fly-Higher Jedi HaveNot VG-86, která pochází z rodiny Halo. 

Dále na inseminačních stanicích najdeme další syny Doca - Coldsprings Blaska (+2,72 gPTAT; Jetstream), Ruann Atomic 2356-RC (+2,95 gPTAT; Ruann) a Funboy (+2,91 gPTAT; Ascol).

Celkově na světě určitě je a bude obrovské množstvá jeho potomků. Kromě Hanans (+3,92 gPTAT) a Hugo (+2,76 gPTAT; +2819 gTPI) Ziegler vypichuje také Lightning-Ridge Amaethon-P (+3,65 gPTAT) - ten je ustájen v Austrálii a první dodávka jeho inseminačních dávek je na cestě do USA. Je synem býka Mirand-PP z mladé dcery Doca Rockstar-Whpg Ada VG-85, jejíž geny přes býky Archrival, Doorman a Atwood vedou k Chief Adeen.

Další syny a vnuky asi netřeba jmenovat. Samozřejmě, je jich mnohem mnohem víc a ještě více jich v budoucnu bude. Ano, význam Doca samotného a jeho vliv na populaci je limitován, ale skrze všechny jeho syny a hlavně všechny jeho dcery (momentálně jich je v laktaci 12 114) bude nakonec obrovský. Scott Ruby sčítá jeho výhody a shrnuje Doca slovy, že "jakmile chovatelé mají praktickou zkušenost s jeho dcerami ve stádě, bývají ohromeni - jsou jedna jako druhá, skvělé v typu a neskutečně mléčné".

Jan Bierma, HI 3/22

Z originálu "The Ultimate Male "Personification" of the Roxy Genes: Woodcrest King Doc" (Holstein International, HI 339, 03/2022, s. 32-35) přeložila Magdalena Zajíčková (INPLEM s.r.o.)

O býkovi WCD King Doc jsme psali také v roce 2020: WOODCREST KING DOC: VZÁCNÁ KOMBINACE SKVĚLÉHO TYPU A VÝBORNÉ PRODUKCE! 

INSEMINAČNÍ DÁVKY BÝKA KING DOC MÁME SKLADEM A JSOU IHNED DOSTUPNÉ - VIZ KATALOG. Z dalších blízkých příbuzných býka King Doc v naší nabídce naleznete býky Hatchet (Axl x Doc) a Careful (Hancock x Doc), přičemž druhý jmenovaný se zvýšenou prochovaností na geny King Doca.

doc PeacePlentyDocJubie16ETRSID Medium

250HO12961d 02 201911 S S I Doc Have Not 8783 ET grz

VÝPIS ČLÁNKŮ

GALERIE

Obrázky z Farmy

NAŠE ROMANOVKY

INPLEM s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 29128013

DIČ CZ29128013

Farma Tehov

Ing. Petr Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 43754848

DIČ CZ6801171795

EQUITEAM FARMA TEHOV z.s.

Jezdecký klub a spolek přátel Farmy Tehov.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9327886

Není plátce DPH

Rostlinná výroba

Josef Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9984551