Plemenné hodnoty holštýn 12/2022

USdec22Celosvětově nejprestižnější a nejrespektovanější jsou TOP listy USA, o tom není pochyb. Také pro nás jsou americké plemenné hodnoty hlavním vodítkem při výběru býků do plemenitby. Aktuální stav ukazuje na skvělou intuici našich šlechtitelů a na skvělou budoucnost chovatelů, kteří používají naši genetiku. V první pětici býků prověřených na dcerách jsou hned čtyři, které jsme dlouhodobě používali nebo používáme v připařovacích plánech.

charlPrověřená kvalita

Na třetí pozici je hvězda celého roku 2022 - býk Charl, který má v hodnocení již více než 1000 dcer a prokazuje u potomstva fantastickou produkci a fitness.

Leaderem TOPky se stal historicky nejmladší býk, který tohoto hodnocení kdy dosáhl; syn výše zmiňovaného býka Charl: Captain. Jeho dominance je ohromující! Vždyť na druhého v pořadí má náskok hned +82 bodů TPI a jeho synové i dcery doslova zaplavují TOPky genomických plemenných zvířat. Je potěšitelné, že i u nás se již od ledna 2023 budou telit první dcery tohoto býka. Další špičkoví synové Charla se dostanou do oficiálního TOP listu během roku 2023 - jde o býky Upside, Dykstra, Holdon, By-Pass aj.

captainSkvělou čtvrtou pozici TOPky obsadil nás velmi oblíbený Rapid, který s přibývajícími dcerami v plemenných hodnotách stále stoupá a dnes je již jasnou velkou hvězdou produkce a skvělého zevnějšku. Výtečné je, že též v ČR má již řadu otelených dcer a dokonce i jednoho syna využívaného v inseminaci.

Ve světle prosincové TOPky se skvěle ukázali i další býci, jako jsou Tampa, Miami nebo Guzman.

topusaZa povšimnutí jistě stojí i býci s velkým počtem dcer a dlouhodobě stabilními vysokými hodnotami, kteří poskytují vysokou míru jistoty v kvalitě očekávaného potomstva. Jsou jimi

 • King Doc - 19 479 dcer, TPI +2794 a typ PTAT +3.19
 • Rubicon - 26 151 dcer, TPI +2677, kvalita končetin FL +1.8
 • Redrock - 4 427 dcer, kvalita vemen UDC +2.35, somatika SB +2.67, DPR +1.9 a produkční věk PL +4.5

Hvězdy genomických PH

nahled top youngMezi genomickými býky hrají opravdu výrazný prim býci z dílny STG, kde si již více než půl roku drží první pozici Thorson, od kterého máme u našich klientů již první potvrzené březosti. Od prosince jsou pro naše klienty dostupní také býci Outreach a Dominance.

Celkově nabízíme k náhledu oficiální TOPku mladých genomických býků, kde jsou růžově vyznačeni býci z dílny STG. Při vysoké spolehlivosti amerických plemenných hodnot jde o příslib skvělé budoucnosti.

Co nového v Itálii?

Další populací, kterou intenzivně sledujeme a máme s ní ty nejlepší zkušenosti je populace italská! Označení "Italian Style", které kdysi začali používat italští šlechtitelé, není jen merketingové heslo. Nelze si nepovšimnout i v českých stájích, že dcery italských býků jsou opravdu pevné, odolné a silné. Ačkoli nevynikají rekordní produkcí na prvních laktacích, vyplatí se svou dlouhověkostí a co více, na každé další laktaci přidávají na výkonu a ve vyšším věku vítězí nakonec i produkcí. Jinými slovy, co do celoživotní produkce jsou to vynikající krávy a ještě vypadají "k světu".

miura lgMezi prověřenými na dcerách jsou to nyní býci

 • Miura, který nabízí hlavně vysoký podíl mléčných složek, kvalitní končetiny a fitness
 • Liver, který potěší celkově vysokou proukcí a fitness
 • Pegasus, vynikající produkcí, podílem mléčných dložek, celkově zevnějškem a kvalitou vemene
 • Sharpe, výrazný v produkci, dlouhověkosti a kvalitě utváření nohou a vemen
 • a smozřejmě Sound System, kterému byl věnován i samostatný příspěvek.

U genomických býků nabízíme velmi atraktivní býky, u kterých máme dávěru v jejich výborné hodnoty i do budoucna:

 • Wendat - outcrossový původ, vysoká proukce a fitness
 • Boero RF - univerzální býk s vysokou produkcí při vysokých složkách
 • Ruelo - býk zlepšující hlavně mléčné složky, fitness a kvalitu vemen
 • Boeing - býk přinášející vysokou produkci a celkově zlepšuje zevnějšek

Jsme přesvědčeni, že pro naše chovatele vybíráme skutečně to nejlepší z nejlepších světových populací a za pravdu nám dává vývoj plemenných hodnot býků, které jsme v minulosti na základě odbornosti i intuice vybrali ještě jako mladé "genomáky", a kteří dnes prostupují světové TOPky až na ty nejvyšší příčky. Jako plemenáře nás to velmi těší!

Petr Zajíček

VÝPIS ČLÁNKŮ

GALERIE

Obrázky z Farmy

NAŠE ROMANOVKY

INPLEM s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 29128013

DIČ CZ29128013

Farma Tehov

Ing. Petr Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 43754848

DIČ CZ6801171795

EQUITEAM FARMA TEHOV z.s.

Jezdecký klub a spolek přátel Farmy Tehov.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9327886

Není plátce DPH

Rostlinná výroba

Josef Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9984551