Letní škola pro mladé chovatele, Lanškroun

DSC 1074Mladí nadšenci pro chov a výstavnictví dojeného skotu se sešli v týdnu od 31.7. do 3.8. v areálu Střední školy zemědělské a veterinární v Dolním Třešňovci u Lanškouna. Organizačně se na akci podílel Svaz chovatelů českého strakatého skotu, Svaz chovatelů holštýnského skotu, Český svaz chovatelů málopočetných dojných plemen skotu a SŠZe a V Lanškoun. Záštitu nad akcí převzal hejtman Pardubického kraje Mertin Netolický a velkou podporou a povzbuzením byla i milá a neformální osobní návštěva nového ministra zemědělské pana Marka Výborného.

DSC 1028Prázdninová volba juniorů

Ačkoliv byly prázdniny a mnozí náctiletí si mohli vybrat, jak trávit volno, dvacet juniorů ve věku 13 až 25 let si zvolilo junior kemp se zaměřením na dojný skot a dalších dvacet pět juniorů se rozhodlo strávit čtyři dny prací s kombinovanými plemeny skotu. Všichni tito mladí lidé projevovali velký zájem učit se a trénovat všechny možné dovednosti a to s velkým nasazením a nebývalou disciplínou, a tak vše běželo jako na drátkách. Velkým přínosem byla i účast pana Elia Noci z italské plemenářské společnosti Inseme, který velmi podrobně a názorně předvedl vše okolo přípravy zvířat na výstavy a jejich předvádění v ringu. Juniorům a vůbec celému kempu dokázal přinést nejen dobrou náladu, ale také spoustu zajímavých a nových informací.

DSC 0947Doprovodné odborné přednášky

Bez zajímavostí rozhodně nebyly ani přednáška MVDr Bečváře o nemocích a správné úpravě paznehtů, příspěvek Vladimíra Novotného o odchovu telat nebo přednáška o lineárním popisu a hodnocení exteriéru plemenic (L. Vondrášek a P. Zajíček). Přínosná a inspirativní byla také návštěva moderních progresivních stájí ZD Sloupnice, jednoho z nejlepších chovů v České republice.

Show mladých chovatelů

Po celou dobu kempu byli junioři hodnoceni ve všech činnostech, které dělali, a na závěr byli oceněni ti nejlepší z nich. Proslední den pak proběhla soutěž v předvádění skotu ve formě malé show.

DSC 1082V první kategorii se "na bednu" probojovali jako první Daniela Martínková, druhá skončila Barbora Malá a třetí skončil Dominik Jan Bárta. Ve druhé kategorii zabodovala jako vítězka Vanda Keřková, druhé místo obsadil Andrej Čabák, třetí místo patřilo Kristýně Čmielové.

Optimistické vyhlídky

Zájem a nadšení juniorů mě naplnilo velkým optimismem směrem k budoucnosti chovu dojného skotu u nás a věřím, že se se spoustou s nich budeme v blízké budoucnosti potkávat v našem krásném oboru.

Rád bych na tomto místě ještě jmenovitě poděkoval lidem, kteří se lvím podílem podíleli na přípravě a průběhu akce, která byla jednoduše skvělá a výborně připravená. Jsou to Tereza Dodávková, Soňa Jelínková, Hana Vlčková, Michaela Plotová, Lucie Hrdličková a David Hruška.

Za ČSCHMDPS, z.s.,

Petr Zajíček

Kompletní fotogalerie k nahlédnutí zde.

DSC 1047

VÝPIS ČLÁNKŮ

GALERIE

Obrázky z Farmy

NAŠE ROMANOVKY

INPLEM s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 29128013

DIČ CZ29128013

Farma Tehov

Ing. Petr Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 43754848

DIČ CZ6801171795

EQUITEAM FARMA TEHOV z.s.

Jezdecký klub a spolek přátel Farmy Tehov.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9327886

Není plátce DPH

Rostlinná výroba

Josef Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9984551