Co nového přinesly zimní plemenné hodnoty?

Světově nejrespektovanější TOP list, tedy ten americký, přinesl především upevnění královské pozice Captaina, ale i dalšíh synů Charla a nakonec vlastně i jeho samotného.Calf Jacket Photo 850x500

Captain je zkrátka Captain

delaineCaptainův náskok před druhým býkem je velký - konkrétně 141 bodů TPI. Jeho dcery přidávají především v produkci a dlouhověkosti. Tímto počítáním dokončil již celý rok kralování TOPce, což je opravdu úctyhodné. Naposledy se takový hattrick podařil Rubiconovi. Těší mě, že v ČR je řada dcer a další se ještě budou rodit. Nyní je jeho sperma enormně drahé a téměř nedostupné, a tak nabízíme chovatelům řadu jeho špičkových synů - Maxx, Delaine, Jerick, Lucious P, Redlea RC nebo Septimus. Také je možné využít sperma jeho otce Charla, jehož fertilita je prostě skvělá. Třetí rozumnou alternativou je využití jiných synů Charla, kteří mají prověření na dcerách. Mám na mysli býky By Pass, Dykstra nebo Riley.

Mezi další skvělé prověřené býky se také zařadili Guzman s TPI +2931, Miami s TPI +2857, Dedicate s TPI +2805 nebo Metz s TPI +2814.

Silná trojce genomických býků

Mezi genomáky se nám stále daří nabírat býky pro aktivně šlechtící chovatele, kteří se nespokojí s ničím menším, než s absolutní špičkou. Nyní se rodí a začaly se genomicky testovat první dcery býků Thorson, Outreach a Dominance. Tyto první výsledky ukazují, že Captainův aktuální rekord bude překonán a hranice šlechtění budou zase posunuty. V americké TOP 100 jalovic je téměř třetina zvířat dcerami těchto tří býků, povětšinou po Thorsonovi. Aktuální ceny inseminačních dávek je navíc činí dostupnými a rozumně využitelnými.

Novinky pro naše chovatele?

Velkou radost mám z toho, že již v lednu 2024 dorazí první dávky býka Rad (gTPI +3254, PTAT +2,38), který je jednoznačně zajímavý jako žhavý otec býků. Kvůli ceně se jeho dávky budou hodit spíše pro embryotransfer a k připouštění výběrových jalovic.

Mezi další velmi zajímavé genomáky s rozdílnými rodokmeny a zajímavými dcerami patří býci Antonio, Eppy, Harvey, Wendat.

Zvedáme také rukavici bezrohosti! Domníváme se, že heterozygoti jako je Lucious P jsou zajímaví především pro aktivně šlechtící farmy. Homozygoti ale jsou a budou zajímaví pro široké sperktrum chovatelů. Ve světě jsou již farmy, kde se využívají plně homozygotně bezrozí býci a věřím, že tento trend se dostane i k nám. Již dnes tedy věnujte svou pozornost býkům Remover PP a Roddie PP.

Neopomenutelná Itálie

V naší oblíbené Itálii, která u nás vždy dobře fungovala, se dočkal své premiéry v TOPce býk Stradivari a hned na skvělém 5. místě. Tohoto býka jsme poměrně hojně využívali jako genomáka, ale bohužel uhynul a další sperma dostupné není. Výtečně se také drží býk Geyser P - absolutní král parametrů zdraví a funkčnosti a skvělých vemen. Výborné hodnoty také potvrzují býci Miura, Liver nebo Pegasus.

Mezi genomáky se už brzy můžeme těšit na laktující dcery býků Ruelo, Distefano nebo Crisalis, kteří si stále drží skvělá čísla.

Nyní již nezbývá než popřát šťastnou ruku Vám i Vašim šlechtitelům při výběru býků. Pokud byste měli kdykoliv jakýkoliv dotaz a ocenili konzultaci, neváhejte nás kontaktovat. A nezapomínejte - výběr těch nejlepších býků pro připařování je vždy mnohem důležitější, než sebelepší připařovací plán! Pokud pracujete s nekvalitními býky, připařovací plán to nezachrání.

Petr Zajíček

32 CZ674698932 kopiecharl

414869173 903134237876382 8789500428378936472 n

VÝPIS ČLÁNKŮ

GALERIE

Obrázky z Farmy

NAŠE ROMANOVKY

Statistika

Beitragsaufrufe
5932909

Sídlo firmy & farmy

INPLEM s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 29128013

DIČ CZ29128013


Farma Tehov - Ing. Petr Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 43754848

DIČ CZ6801171795