PLEMENNÉ HODNOTY BÝKŮ - HOLŠTÝN 4/2024

Dovolte mi prosím ještě pár slov k dubnovým plemenným hodnotám býků plemene Holštýn. V prověřených databáze CDCB nás velice těší umístění býka EPPY, který poprvé počtem dcer splnil požadovanou hranici a umístil se na skvělém dvanáctém místě.

Býka jsme si vybrali již jako genomáka a v ČR ho používáme zhruba od poloviny roku 2022. Jeho úspěch opět dokazuje naši velmi dobrou šlechtitelskou intuici. V tuto chvíli máme po něm v ČR narozeno 198 dcer z nichž nejstarší jsou z února 2023 a máme již výsledky genotypů sedmdesáti z nich. A že jde o zvířata opravdu výjimečná, dokazují průměry jejich produkčních znaků. Množství mléka průměr = 1516 liber !!! při pozitivních složkách a dlouhověkostí  +3,7 !!! (viz tabulka). K dispozici je jeho konvenční, tak sexované sperma v dostatečném množství.

EPPYEPPY

Doslova SVĚTOVOU STAR je dlouhodobý leader prověřeného žebříčku býk CAPTAIN. Myslím, že není třeba ho představovat. V ČR máme již mnoho laktujících dcer, z nichž některé mají už dokončenu první laktaci mezi 13 800kg - 15 200kg s průměrnou hodnotou % T nad 4,1. Bohužel cena jeho inseminační dávky je poměrně vysoká a pro co nejvyšší výtěžnost je používáme spíše k embryotransferům.

Výběrem býků pro chovatele se zabýváme velice pečlivě. Protože naším cílem je poskytnou vždy jen to nejlepší. Proto například na první straně žebříčku naleznete i jiné býky v majetku STgen, které nedovážíme. Poměrně častým negativem, které nás od dovozu odrazuje, je silně záporná DPR, nebo vysoké SCS.

Další stálicí první strany žebříčku je býk RAPID. Jeho dávky jsou množstevně omezeny, protože je již po smrti. Ale zatím se dají za rozumný peníz objednat. Pokud by jste měli někdo zájem se k němu vrátit, tak mě prosím neváhejte kontaktovat. Zásoby jsou z výše uvedených důvodů omezeny. Je prototypem býka, který v sobě nese jak produkci, tak vysoce funkční až výstavní vzhled. Jeho dcery dosahují v ČR průměru 11 201kg mléka na první laktaci, při složkách 3,8%T a 3,31%B. A vypadají opravdu skvěle!!!

Velice dobře se také v žebříčku dlouhodobě drží CHARL. Tento býk je otcem leadra Captaina a i přes své stáří má skvělou produkci s vysokým obsahem složek. Navíc je chovateli všeobecně chválen pro svou vlastní plodnost. Myslím, že je skvělou volbou na letní období.

charl

Nerada bych v prověřených zapomněla na velice frekventované býky MIAMI, BY-PASS a BETTERMENT.

A co nového v genomických býcích databáze CDCB? Nejvýše postaveným a zároveň novinkou v naší nabídce je býk DRUMROLL. Ze strany kanadského otce v sobě nese takové typové hvězdy jakými jsou - Zasberilla a Delta-Lambda. Jedná se o moderní typové linie, které doslova hýbou světem výstavnictví.  Jeho matkou je naopak maximálně produkční rodina Genosource DRu 49204 ET ( Captain x Dynamo x Monterey). Těší nás, že jsme dokázali vyjednat poměrně příznivou cenu sexované inseminační dávky, která je respektovatelná i pro plošné použití.

Dalšími špičkovými genomáky jsou bezesporu - RAD, MATADOR, THORSON, SEPTIMUS a v neposlední řadě OUTREACH.

A co má oblíbená Itálie? Do prověřeného žebříčku se poprvé dostali býci CRISALISDISTEFANO. CRISALIS je býkem skvělé mléčné produkce, konstituce a utváření vemen. Jeho dcery jsou maximálně vhodné pro robotická dojení. DISTEFANO je mu velmi podobný. Oba býci jsou doslova symbolem italské strategie šlechtění, kde se snoubí velice kvalitní funkční vzhled se skvělou produkcí.

Z býků genomických bych velmi ráda jmenovala WENDATa. Je to býk, který si skvěle stojí i na CDCB číslech a s věkem tato neztrácí! Spíše naopak zhodnocuje. Vkládáme v něj velké naděje. Naznačuje to jeho PH produkce - mléko 1 504 kg, %T +0,19 a bílkovina dokonce +0,23%.

Doufám, že vám jsme naší prací nápomocni, dosáhnout vašich cílů a těším se na další spolupráci.

 

Jana Brodská

VÝPIS ČLÁNKŮ

GALERIE

Obrázky z Farmy

NAŠE ROMANOVKY

INPLEM s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 29128013

DIČ CZ29128013

Farma Tehov

Ing. Petr Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 43754848

DIČ CZ6801171795

EQUITEAM FARMA TEHOV z.s.

Jezdecký klub a spolek přátel Farmy Tehov.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9327886

Není plátce DPH

Rostlinná výroba

Josef Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9984551