Switch to English

Chov Romanovek na Farmě v Tehově

Počátkem chovu romanovských ovcí na naší farmě je rok 1997, kdy byly zakoupeny dvě jehničky od pana Nováka z Žehšic. Jednalo se o pravé sestry z paterčat linie Rekrut. Tyto dvě bahnice vynikaly vysokou plodností, mléčností a dobrým mateřským pudem. Pod jmény Barča a Fanča se staly zakladatelkami našeho chovu. Nalezneme je v původech všech našich zvířat. Lepší z nich, Barča (516109), uhynula až v roce 2008 po porodu čtyřčat ve věku 11 let. Za svúj úctyhodně dlouhý život odchovala 39 jehňat. Její CPH se pohybovala okolo 120, což ji řadilo do špičky populace v celé ČR.


Plemenný chov a citlivost na scraepie

Náš chov je veden jako plemenný s nejvyšší chovatelskou a plemenářskou péčí. Chov se zaměřuje na produkci plemenných beranů a jehnic. Plemenná zvířata každoročně exportujeme do mnoha zemí Evropy (Slovensko, Chorvatsko, Bosna, Bulharsko, Malta, Holandsko, Polsko, Srbsko, Černá Hora, Ukrajina, Itálie, Německo, Kypr). Všichni jedinci v našem chovu jsou všichni s genotypem ARR/ARR (R1).


Naše slechtitelské priority

  • VÝBORNÉ MATEŘSKÉ SCHOPNOSTI - plodnost, mateřský pud, mléčnost
  • ODOLNOST A ZDRAVÍ
  • PEVNÁ KONSTITUCE
  • DLOUHOVĚKOST

Co je Romanovka?

Romanovská ovce je především ovcí plodnou a kožichovou. Počátky chovu tohoto plemene sahají do Ruska 17.-18. století. Dnes je toto plemeno rozšířeno téměř ve všech zemích Evropy.

Romanovská ovce má střední tělesný rámec s jemnou kostro. Hlava je černá s bílou lysinou, nohy jsou černé s černě pigmentovaným paznechtem. Vlna je chrarakteristická tím, že světlá podsada je delší než černé pesíky. Je-li ovce ostříhaná, tvoří to dojem ocelové šedi. Díky tomuto barevnému efektu je vyčiněná  kůže velmi atraktivní. Vlna neplstnatí a výtečně izoluje. Charakteristickou vlastností pro romanovky je dobrá chodivost a pevný pazneht.

Nejvíce ceněnou vlastností je však plodnost. Romanovka nemá sezónní říji a proto je možné připouštět jí kdykoli v průběhu roku. Není tedy problém odchovat během jednoho roku dvoje jehňata. V průměru připadají na jedno bahnění 3-4 jehňata, která se rodí drobná, avšak vitální s dobrou růstovou schopností. V našem chovu dosahují jahňata ve 100 dnech hmotnosti 25-35 kg. Dospělá ovce váží 60-70 kg a beran 70-90 kg.

Především pro tyto své vlastnosti je romanovská ovce ideální pro využití v úžitkových chovech do mateřské pozice. Není lepší způsob jak dosáhnout co nejvyšší produkce masa, nežli využití heterózního efektu a fenomenálních vlastností (plodnosti a mléčnosti) romanovky v kombinaci s vlastnostmi specializovaných masných plemen (růstová schopnost a osvalení). Tedy na matky čistokrevné romanovky připouštět berany suffolka nebo texela. Získáte tak mnoho zdravých jehňat, která dobře rostou a dobře se zpeněží. 

Ovce

Naše první Romanovka Barča

Fotogalerie zde

cz 2020 MENSI

NAŠE ROMANOVKY

Statistika

Počet zobrazených článků
1684389

Sídlo firmy & farmy

INPLEM s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 29128013

DIČ CZ29128013


Farma Tehov - Ing. Petr Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 43754848

DIČ CZ6801171795