Polská Národní výstava dojeného skotu v při 30. Národní výstavě hospodářských zvířat, Poznań

IMG 0595Občas je prima vypravit se hledat inspiraci a „vyladit“ si oko do zahraničí. Z pohledu organizátora i účastníka výstav – vždy je co učit se a vždy je prostor pro nové nápady. A tak jsme vyrazili v polovině května 2023 k našim severním sousedům do polské Poznaně na polskou Národní výstavu holštýnského skotu, která se konala při polské 30. Národní výstavě hospodářských zvířat.

IMG 0354K poznaňskému výstavišti jsme dorazili v pátek okolo půl deváté ráno. Když už jsme vážili několikahodinovou cestu z ČR, chtěli jsme na místě být už od samého začátku – od 9 hodin začínala přehlídka jalovic. Překvapilo nás, že do areálu jsme tedy byli vpuštěni až v 9.00 a ani o minutu dříve. A upřímně musím říci, že jsem se ještě před devátou raději koukala do programu, jestli tam vážně jsme ve správný den a čas, protože v okolí výstaviště a poblíž vstupů byl až zvláštní klid. Konečně jsme zahlédli poměrně nevýraznou ceduli o konání šampionátu – nebylo pochyb, jsme tu správně.

IMG 0365Poznanské výstaviště má za sebou již stoletou historii a na některých budovách je to vidět, přímo z nich dýchá duch meziválečné architektury a mají svůj půvab. Ačkoliv bylo výstaviště v minulých letech opravováno a modernizováno a většina výstavních hal je veskrze moderních co do prostoru a použitých technologií, Národní šampionát holštýnského skotu pod Polskými vlajkami se konal v jedné z těch nejstarších. Šlo o dlouhou úzkou halu s jednostranným osvětlením a množstvím sloupoví. Do tohoto podlouhlého prostoru Poláci dokázali vestavět úvaziště, dojení, předvadiště a dvě tribuny a vešlo se i několik málo stánků převážně plemenářských firem. Prostor to byl nevelký a umím si představit, že z hlediska organizace to byl úkol nesnadný, ale vše se tam nakonec pěkně vešlo a jediné, co v této hale nebylo možno dobře řešit, byly světelné podmínky, které opravdu výrazně ztěžovaly práci fotografů.

IMG 0374Od ranních hodin se v předvadišti střídaly postupně jalovice – ohromné množství černostrakatých jalovic, dále červenostrakaté jalovice, všechny v početných skupinách a kohortách po dvou měsících věku. Celkem se jich tu představilo 67. Před polednem se dostaly na řadu první prvotelky a starší krávy. Celkem zde bylo k vidění 72 krav od téměř třiceti chovatelů, vždy odděleně černo a červenostrakaté. S těmi ladili pěkně i vodiči – vodiči černostrakatých krav měli na kravách černé ohlávky, na sobě černé pásky a boty. Naopak vodiči červenostrakatých krav měli hnědé ohlávky a na sobě hnědé pásky a boty. Jaký půvabný detail!

IMG 0403Z kvality jalovic i krav bylo patrné, že v polské třímilionové populaci holštýnek opravdu je z čeho vybírat. V kruhu se střídala zvířata evidentně mimořádných kvalit, široké a ostré krávy, velmi kapacitní a navíc opravdu perfektně připravené psychicky. Úroveň vodičů a připravenosti krav co do fittingu i „vyvoděnosti“ byla jednoduše skvělá. Klobouk dolů! Absolutně profesionální předvaděčskou práci předváděli mladí chlapci a děvčata, stejně jako vousatí pánové středního a vyššího věku. Byla to opravdu vkusná a perfektně připravená podívaná. Krávy, které jsme na výstavě měli možnost vidět, byly dcerami nejen světově známých plemeníků, ale i těch domácího původu.

IMG 0557Zajímavost pro nás, pozorovatele z Čech, byla organizace šampionátu. V každé skupině, jalovic i krav, byla vždy zvolena šampionka a rezervní šampionka své kohorty. Celkem byste tedy na kompletní listině výsledů našli 13 šampionek a stejný počet rezervních šampionek.  Jednotlivé šampionky se pak utekaly společně o titul superšampionky jalovic, resp. krav. Mezi jednotlivými kategoriemi holštýnek v předvadišti také dostávaly prostor malé skupinky jiných dojných plemen – mléčný simmentál, polská červinka nebo plemeno jersey. I tyto malé skupinky byly určitým způsobem vyhodnoceny a rozhodnutí bylo řádně okomentováno německým judgem holštýnského šampionátu. Co víc, o absolutní šampionku výstavy společně soutěžily poté zástupkyně všech zmíněných dojných plemen společně s holštýnkou. I s tím si musel mladý judge Torben Melbaum poradit a zvládl to stejně profesionálně a poctivě, jako celý zbytek šampionátu.

 IMG 0548

Národní výstava holštýnského skotu v Polsku v květnu 2023 přinesla následující výsledky:

Superšampionky

kategorie

Kat. číslo

Jméno

ID

O x OM

chovatel

Jalovice holštýn

29

TEAMA 33

PL005452873066

BENICIO X

KODEN

OHZ Dębołęka
Sp. z o.o., Dębołęka

Kráva holštýn + nejlepší vemeno

215

O’KALIBRA 1

PL005422759260

AWESOME RED X

ATWOOD

SK w Dobrzyniewie Sp. z o.o., Dobrzyniewo

Šampionka napříč dojnými pelmeny

332

SERENADA

PL005322209209

HALLELUJA X

WILLE

GR Wais Andrzej, Klimówka

 IMG 0513

IMG 0439Celkově na nás polský národní šampionát udělal opravdu dobrý dojem. V Polsku je asi desetinásobek dojného skotu oproti ČR a tak je z čeho vybírat a najdou se zde v nemalém počtu i zvířata na velice vysoké úrovni. Úměrně tomu pracuje v tomto sektoru násobně více obyvatel, to bylo vidět i na počtu osob, které se pohybovaly okolo výstavy a vůbec okolo krav na úvazišti. Polská federace chovatelů skotu a producentů mléka je také jedním z velice významných zaměstnavatelů, a tak se taková akce neobešla bez značné pozornosti politiků. Denně jich výstavištěm prošla a prezentovala se celá řada. 30. Národní výstava hospodářských zvířat samozřejmě nebyla jen o holštýnkách – v přilehlých pavilonech bylo velké množství zvířat nejrůznějších druhů, včetně např. expozice činčil. Na mnohých expozicích bylo, dle mého názoru, vidět konzervativně konvenční pohled na hospodaření – většina hrabavé drůbeže, králíků a činčil byla i zde, na výstavě, ustájena bezstelivově v klecích. IMG 0365Všude se to hemžilo návštěvníky, v odpoledních hodinách bylo výstaviště už opravdu nacpané návštěvníky. Mezi vystavovanými plemeny všech druhů zvířat byla vidět opravdu vysoká dominance plemen polských – „polská“, „staropolska“, „velkopolska“, „malopolska“… evidentně místní plemena zvířat jsou v Polsku atraktivní.

Určitě lze pro příští roky návštěvu polské národní výstavy doporučit – jako inspiraci a zdroj nových nápadů. Kompletní fotogalerii naleznete zde.

Magdalena Zajíčková

IMG 0417

IMG 0428

 

 

 

VÝPIS ČLÁNKŮ

GALERIE

Obrázky z Farmy

NAŠE ROMANOVKY

INPLEM s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 29128013

DIČ CZ29128013

Farma Tehov

Ing. Petr Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 43754848

DIČ CZ6801171795

EQUITEAM FARMA TEHOV z.s.

Jezdecký klub a spolek přátel Farmy Tehov.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9327886

Není plátce DPH

Rostlinná výroba

Josef Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9984551