Podzimní návštěvu jubilejního 70. ročníku italského Národního šampionátu holštýnského skotu Montichiari 21.-23.10.2022 se nám podařilo spojit s návštěvou tří místních chovů.
Prvním z nich byla ryze rodinná farma Azienda Agricola Mitelli Marco chovající 140ks dojnic. Faremní „kolečko“ začalo u telat v boudách a ve skupinách cca po osmi kusech. Upřímně řečeno jsem si říkala, že stav telat není úplně reprezentativní (průjmy, senná břicha) a že v 90% českých chovů jsme v odchovu nejmladší generace o krok napřed. Starší telata na rostlinné výživě na tom byla o poznání lépe. Jsou krmena obdobou slamnatého startéru. Jeho hlavní součástí ale není sláma, nýbrž nařezané seno z kulturních luk. Nutno podotknout, že kvalita sena absolutně precizní. Na všech italských farmách, které jsme měli možnost navštívit, je kvalita objemových krmiv nesrovnatelně lepší než v Čechách. Je to dáno klimatickými podmínkami a zodpovědným přístupem k jejich zpracování. Vždyť se většinou jedná o rodinné podniky, které hospodaří „na svém“. Průměrná velikost farem podle uzávěrek kontroly užitkovosti je v Itálii 118ks dojnic na farmu 10 720kg M/laktace). Vojtěšku do senáží například sklízejí 6xročně podle modelu - 1. večer poseču, 2. den nahrabu, 3. den pořežu (do 10hod. dopoledne musí být hotovo, aby sušina nebyla příliš vysoká). Koncem října mají krásně narostlé vojtěšky, těsně před květem a další sklizní. Italskému hektarovému výnosu sušiny my v Čechách tedy nemůžeme konkurovat. Ale vraťme se ke konkrétní farmě pana Mitelli. U jalovic na připuštění již absolutně nebyl znát handicap z prvních třech měsíců života. Jalovice krásně narostlé, připouštěné od 12. do 14. měsíce věku. Na jalovice připouští plošně sexovanou inseminační dávku na všechny pozice. U krav pak první dvě pozice sexovaná, ostatní konvenční. Chtějí pořídit dalšího robota, takže si tvoří dostatečnou zásobu zvířat v mladých kategoriích. Dojeno je v tuto chvíli 112 dojnic na dvou robotech LELY Astronaut. Technologie stáje pro dojnice = postýlky stlané slámou+ lopaty. Průměrná denní dojivost na dojenou je 42kg mléka. Po celé délce krmišť zábrany vybaveny headlocky, kde měli pro nás fixovány dojnice po otcích REDBIRD, KUBRICK, NEBULA a SHARPE. Svou kvalitou mě naprosto oslnily dojnice po NEBULA. U nás byl tento býk neprávem chovateli poněkud podceňován, ale krávy po něm jsou naprosto luxusní. Střední až větší tělesný rámec, otevřená žebra a ohromující vemena se zadními struky daleko od sebe.
Druhou farmou byla Morenghi Piero e Fabio, kde chovají 330ks holštýnských dojnic. Přivítaly nás nové haly, opět vyhrnovací lopaty + slamnatá lože. Na můj dotaz, jaké tam mají zimy se majitel usmál a odpověděl, že téměř žádné. Maximálně, že se jeden týden v roce pohybuje teplota kolem nuly. Proto nejsou haly vůbec vybaveny postranními plachtami. Jedná se v podstatě o izolované střechy na vysokých sloupech. Samozřejmostí jsou ve všech halách větráky, v době naší návštěvy bylo kolem 22 stupňů a všechny běžely. Ve stájích vládla absolutní pohoda. Nikde nikdo nekřičí, nejezdí a nehlučí. Dojení 2x denně při užitkovosti 40kg na dojenou. Všeobecně se v Itálii dojí pouze 2x denně i při tak vysokých užitkovostech. Dojení 3x denně má nastaveno pouze tak 10% italských farem. Na této farmě nemají zatím žádný detekční systém sledující pohybovou aktivitu, popř. žvýkání. Po investicích do hal na něj zatím nevyšly peníze. Z hlediska reprodukce mají zavedenou tedy dobrovolnou dobu čekání šedesát dní a poté zařazují krávy do OVSYNCHu. Stáj opět vybavena po celé délce krmiště headlocky, kde měli pro nás připraveny skupinky prvotelek po KUBRICK a PEGASUS. Padl dotaz i na výkupní cenu mléka, která se pohybuje v přepočtu kolem 15,20 Kč/l. Přitom vstupní náklady jsou celkem srovnatelné s našimi, např. GMO sóju platí nyní 12 500Kč/t.
Třešničkou na dortu byla návštěva poslední farmy Cascina Sei Ore S.R.L.. Tato se vymyká prototypu italských rodinných farem, jedná se o obdobu našeho s.r.o.. Ve vratech nás přivítal manager chovu, který působil velice autoritativně a sálal z něho pocit, že je to člověk, který se nebojí radikálních rozhodnutí. Farma chová 440ks dojnic (hospodaří pouze na 300ha půdy!!!), dojení 2xdenně na Rybinové dojírně 2x22 s hromadným odchodem. Relativně nízkou dojivost 37 kg na dojenou odůvodnil tím, že v současné době tvoří 65% stáda prvotelky. Farma produkuje košer mléko pro výrobu sýra Grana Padano. Produkce košer mléka má řadu striktních pravidel, která musí chovatel dodržovat, a je 6x ročně kontrolován, zda podmínky skutečně plní. Z řady vyjmenovaných jsou zásadní - krmení NON GMO krmiv, zákaz zkrmování řepky, ale i například personální obsazení dojírny. Dojit mohou pouze muži. Všeobecně v Itálii dojí Indové, pro které je kráva posvátné zvíře, představující hojnost, čistotu a svátost. Proto ten respekt a klid na dojírnách. Chov jsme navštívili právě v době dojení a na první pohled nás upoutalo obří napajedlo plné vody při odchodu z dojírny, u kterého se opravdu každá dojnice zastavila a vypila tolik, kolik zrovna potřebovala. Nikdo na ni netlačil, aby už odešla, vody dostatek, kapacita klidně i na patnáct kusů. Krmná dávka (viz. tabulka) je samozřejmě založena na precizních objemech, ale překvapivá byla např. 4kg sóji. Pro nás nepředstavitelně drahé krmení, ale v Itálii je finální produkt patřičně ohodnocen. Výkupní cena mléka na této farmě je cca 17,20Kč/l. Opět nové, prostorné haly na lopatách + separát. Mladé jalovice jsou genotypovány na databázi CDCB. Pro managera není nejdůležitějším selekčním kritériem TPI, ale NM a SCS. Jeho cílem je maximálně šlechtit na zdraví, aby ušetřil na veterinárních nákladech. Zvířata pod selekční hranicí nekompromisně vyřazuje a prodává ve fázi březí jalovice. Na jalovicích používá pouze sexované ins dávky, na dojnicích selektivně sexované i konvenční. Býčci jsou ve stáří 14 dní prodáváni za 1,4 euro/kg. Pokud jejich hmotnost přesáhne 45kg, pak je sice odvezou, ale zcela zdarma.
Na závěr toho článečku otevírám tipovací soutěž.
Co je na obrázku?
Své odpovědi posílejte na email Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!. První správnou odpověď odměním v italském stylu deseti dávkami býka SHARPE zdarma.
Jana Brodská