RUBICON: SYN BÝKA MOGUL NEZTRÁCÍ NA POPULARITĚ

rubicon býkRubicon - to je příběh světově nejúspěšnějšího syna Mogula, příběh mimořádné rodiny Ruby a Dellia i odborné šlechtitelské práce, které nechybí zapálení pro věc.

Mogul má na světě miliony potomků, ze všech jeho synů byly na celém světě genotypováno stovky. Rubicon je ale jen jeden. Přišel, viděl, zvítězil. Už jako malé telátko ohromoval svým gTPI a okamžitě atakoval první příčky světových TOP listů. A dnes? Stále zůstává jedním z absolutně elitních býků a neztrácí na popularitě. "Rubicon je ikona, poptávka po něm je obrovská a neustává. Je pro nás standardem, se kterým porovnáváme všechny další býky," říká Louis Prange (STGenetics). "Rubicon se nezadržitelně blíží k půl milionu vyprodukovyných sexovaných dávek, což je naprosto bezprecedentní!" dodává Tim Rauen, šlechtitel téže společnosti.

rubicon býk 2Mít správě nastavené radary

Ano, s TPI + 2 746 (prověřen na bezmála 13 tisíci dcerách) Rubicon vévodí dlouhému seznamu Mogulových synů. Mluvíme tu o býkovi narozeném v roce 2012 s úctyhodnou stabilitou plemenných hdonot, své první gTPI v říjnu 2014 měl na hodnotě + 2718. Dalšími v pořadí jsou pak Delta a Denver, také oni dva jsou produkty připařovacího plánu Tima Rauena. Nabízí se otázka, jak se mu to povedlo? Sám s úsměvem odpovídá, že "s velkou dávkou štěstí". Později se ale rozhovoří vážněji. "Mělo to souvislost s načasováním doby, kdy jsme dostali do ruky plemenné hodnoty Mogula, tehdy mladého genomáka. Jeho njevětší předností bylo upnutí vemene, naopak největší nevýhodou byl strmý postoj. V té době jsem pracoval také s matkou býků Sandy-Valley Robus Ruby a Miss Ocd Robst Delicious, obě z kombinace Robust x Planet. Obě dvě měly mírně šavlovitý postoj, obě také měly korektní vemena, ale nijak výjimečná. Měly vysokou PH pro mléko. Pro tyhle dvě krávy byl Mogul jasná volba." A z těchto dvou spojení vznikli právě Rubicon, Delta a Denver. "Všechno to do sebe pěkně zapadlo. Ruby jsem měl vyhlídnutou už nějakou dobu, když jsme ji jako roční jalovici koupili, její první výplach jsme udělali právě hned Mogulem. Tehdy se narodili čtyři býčci a mezi nimi byl Rubicon," dodává.

Bláznivý úspěch

A Tim vypráví dál: "V šesté generaci má Rubicon krávu Regancrest-JB Tatum (dcera býka Rudolph z rodiny Dellia), byl rok 1999, mně bylo tehdy 13 a tohle byla první kráva, kterou jsem částečně vlastnil. Koupili jsme ji jako březí jalovici společně s mým bratrem Billem a třemi strýci za hromadu peněz. O půl roku později jsme ji prodali za pětinásobek. Bláznivý příběh, který pro mě byl určující a zcela zaměřil mojí pozornost na šlechtitelství. A tak jsem se k tomu dostal. Naše rodina bydlela nedaleko Regancrestu. Občas jsme se tam jezdili kouknout na krávy, bylo to pro nás jako druhé Vánoce. Tehdy jsem se úplně zamiloval do Snow-N Denises Dellia, báby Tatum, kterou jsme později koupili. Dneska si říkám, jaké to bylo štěstí, žít tak blízko Regancrestu."

rubicon HOUSA000069998487 Sandy Valley Robust Ruby ETOpravdová kvalita

Sandy-Valley Robust Ruby, přímý potomek Tatum, tak nemohl Timově pozornosti uniknout. Patřila do rodiny, která ho nikdy nepřestala zajímat. Když přišla Ruby, vysoko hodnocená dcera skvělého Robusta z parádní rodiny, měl vybráno.

Ve světě dnes nejsou populární zdaleka jen dcery Rubicona. Objevuje se snad v každém původu, který dnes něco znamená. Proč je ale Rubicon tak výjimečný? "Protože je spolehlivý. Můžete používat hromadu dobrých býků, ale jen někteří budou mít spolehlivé výsledky. Rubicon je má. Jeho dcery jsou skvělé, svým fenotypem dokonce mnohdy předčí svou genomiku. Jeho plemenné hodnoty jsou opravdové a stálé v čase. To je důvod, proč býk na pozici TOP 20 může být lepší, než ti výše v TOPce," říká Tim Rauen. A pokračuje: "Pracujte s kravami a s genetikou, které opravdu věříte. Ruby a Delicious, to jsou krávy, které chcete dojit a věříte jim. Jsou to i vaše krávy budoucnosti." Podle Timových slov, jeho oblíbená "Rubiconka" je Rub 73358 z Delicious rodiny. Kombinuje to nejlepší z Ruby a Delicious, je jí šest let a je nedávno hdonocená EX-90. Také oplývá spolehlivostí, jak je vidno na dcerách i vnučkách a vnukách. Její vnuk Dominguez se může pochlubit gTPI + 3 011 (+2 985 dle PH 12/2021, pozn. autorky). Její plným bratrem je Dynamo, Rubiconův nejlepší syn. Dynamova dcera Genosource Dreaming Big je nyní babičkou nejlepší jalovičky na světě dle gTPI Genosource Dream Up70666 s gTPI + 3 165! Celkově tato kráva dala 11 dcer s gTPI přes 3 000.

Tim nepřestává krotit své nadšení: "Jsem přesvědčen, že Ruby a Delicious jsou mezi pěti nejlepšími kravami svého plemene! Není nic lepšího, než tyhle skvělé geny kombinovat!"

rubicon Miss Ocd Robst Delicious ETPříležitost

Když byla řeč o synech Rubicona - dostal tento hvězdný býk dostatek příležitostí, když se podíváme na jeho dnešní hvězdný profil? Masivní využívání sexovaných dávek má svá pozitiva a negativa a ano, také Tim Rauen připouští, že Rubicon neměl tolik příležitostí mít syny, které by mohly být stejně fantastické úrovně a posloužit šlechtění. "Poučili jsme se z toho, dnes už to děláme jinak a býkům, kterým opravdu věříme, dáváme dnes více možností mít stejně kvalitní syny," říká Tim Rauen.

Hvězda

Rubicon, syn Ruby ze světoznámé rodiny Sapphire a ještě známější linie Dellia. Dellia: oblíbenkyně Tima i dalších nadšenců. Rubicon je ikona a příležitost pro všechny chovatele. Tim pokračuje: "Speciální býci jako Rubicon se neobejvují každý den. A nejsou to jen čísla, je to víra v dobrý šlechtitelský záměr. Pokud ho máte a věříte, že hvězdy stojí při vás, jdete si za ním. Šlechtitelé možná někdy vypadají jako závodníci, ale ze všeho nejvíc šlechtitel musí zůstat šlechtitelem. Nejdou to jen čísla a kombinovat gTPI 3000 + gTPI 3000. Šlechtění je stále o tom udělat jeden krok zpět a dva vpřed."

rubicon HO840003146202702 Genosource Dreaming Big ETZ anglického originálu "EDG Rubicon: The World's Highest Mogul Son Remains Popular" (Jan Bierma, Holstein International 12/2021, str. 42-43) volně přeložila Magdalena Zajíčková.

VÝPIS ČLÁNKŮ

GALERIE

Obrázky z Farmy

NAŠE ROMANOVKY

INPLEM s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 29128013

DIČ CZ29128013

Farma Tehov

Ing. Petr Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 43754848

DIČ CZ6801171795

EQUITEAM FARMA TEHOV z.s.

Jezdecký klub a spolek přátel Farmy Tehov.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9327886

Není plátce DPH

Rostlinná výroba

Josef Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9984551